Loturile echipelor din Grupa D de la World Cup 2018

Nu ai găsit subiectul dorit?
Foloseşte căutarea ...
CM de fotbal Rusia 2018

Loturile echipelor din Grupa D de la World Cup 2018

Sport 14 Iunie 2018 / 09:27 908 accesări
Argentina are în palmares două titluri mondiale, cucerite în 1978 şi 1986

Argentina are în palmares două titluri mondiale, cucerite în 1978 şi 1986

Grupa D: Argentina, Islanda, Croaţia, Nigeria

ARGENTINA (selecţioner Jorge Sampaoli)

portari: Willy Caballero (Chelsea Londra), Franco Armani (River Plate), Nahuel Guzman (Tigres).

fundaşi: Gabriel Mercado (FC Sevilla), Federico Fazio (AS Roma), Nicolas Otamendi (Manchester City), Marcos Rojo (Manchester United), Nicolas Taglafico (Ajax Amsterdam), Javier Mascherano (Hebei Fortune), Marcos Acuna (Sporting Lisabona), Cristian Ansaldi (AC Torino).

mijlocaşi: Ever Banega (FC Sevilla), Lucas Biglia (AC Milan), Angel Di María, Giovani Lo Celso (ambii Paris St. Germain), Manuel Lanzini (West Ham United), Cristian Pavon (Boca Juniors), Maximiliano Meza (Independiente Buenos Aires), Eduardo Salvio (Benfica Lisabona).

atacanţi: Lionel Messi (FC Barcelona), Gonzalo Higuain, Paulo Dybala (ambii Juventus Torino), Sergio Aguero (Manchester City).

ISLANDA (selecţioner Heimir Hallgrimsson)

portari: Hannes Thor Halldorsson (Randers FC), Runar Alex Runarsson (FC Nordsjælland), Frederik Schram (FC Roskilde).

fundaşi: Kari Arnason (Vikingur), Ari Freyr Skulason (Lokeren), Birkir Mar Saevarsson (Valur Reykjavik), Sverrir Ingi Ingason, Ragnar Sigurdsson (ambii FC Rostov), Hordur Magnusson (Bristol City), Holmar Orn Eyjolfsson (Levski Sofia).

mijlocaşi: Johann Berg Gudmundsson (Burnley), Birkir Bjarnason (Aston Villa), Arnor Ingvi Traustason (Malmo FF), Emil Hallfredsson (Udinese), Gylfi Sigurdsson (Everton), Olafur Ingi Skulason (Kardemir Karabukspor), Rurik Gislason (SV Sandhausen), Samuel Fridjonsson (Valerenga), Aron Gunnarsson (Cardiff City).

atacanţi: Alfred Finnbogason (Augsburg), Bjorn Bergmann Sigurdarson (FC Rostov), Jon Dadi Bodvarsson (Reading), Albert Gudmundsson (PSV Eindhoven).

CROAŢIA (selecţioner Zlatko Dalic)

portari: Danijel Subasic (AS Monaco), Lovre Kalinic (KRC Gent), Dominik Livakovic (Dinamo Zagreb).

fundaşi: Vedran Corluka (Lokomotiv Moscova), Domagoj Vida (Beşiktaş Istanbul), Ivan Strinic (AC Milan), Dejan Lovren (FC Liverpool), Sime Vrsaljko (Atletico Madrid), Josip Pivaric (Dynamo Kiev), Tin Jedvaj (Bayer Leverkusen), Duje Caleta-Car (Red Bull Salzburg).

mijlocaşi: Luka Modric, Mateo Kovacic (ambii Real Madrid), Ivan Rakitic (FC Barcelona), Milan Badelj (Fiorentina), Marcelo Brozovic (Internazionale Milan), Filip Bradaric (NK Rijeka).

atacanţi: Mario Mandzukic, Marko Pjaca (ambii Juventus Torino), Ivan Perisic (Internazionale Milan), Nikola Kalinic (AC Milan), Andrej Kramaric (Hoffenheim), Ante Rebic (Fiorentina).

NIGERIA (selecţioner Gernot Rohr)

portari: Francis Uzoho (Deportivo La Coruna), Ikechukwu Ezenwa (Enyimba), Daniel Akpeyi (Chippa United).

fundaşi: William Troost-Ekong, Abdullahi Shehu (Bursaspor), Tyronne Ebuehi (Benfica Lisabona), Elderson Echiejile (Cercle Bruges), Bryan Idowu (Amkar Perm), Chidozie Awaziem (FC Porto), Leon Balogun (Brighton), Kenneth Omeruo (Londra ).

mijlocaşi: John Obi Mikel (Tianjin Teda), Ogenyi Onazi (Trabzonspor), Wilfred Ndidi (Leicester), Oghenekaro Etebo (CD Feirense), John Ogu (Hapoel Be'er Sheva), Joel Obi (AC Torino).

atacanţi: Ahmed Musa, Kelechi Iheanacho (ambii Leicester), Victor Moses (Chelsea Londra), Odion Ighalo (Changchun Yatai), Alex Iwobi (Arsenal Londra), Simeon Nwankwo (Crotone).

Programul meciurilor din Grupa D este următorul -

16 iunie, ora 16.00: Argentina - Islanda (Moscova, Spartak)

16 iunie, ora 22.00: Croaţia - Nigeria (Kalinigrad)

21 iunie, ora 21.00: Argentina - Croaţia (Novgorod)

22 iunie, ora 18.00: Nigeria - Islanda (Volgograd)

26 iunie, ora 21.00: Islanda - Croaţia (Rostov)

26 iunie, ora 21.00: Nigeria - Argentina (Sankt Petersburg)

Taguri articol


12
Pagina a fost generata in 0.1876 secunde