Loturile României pentru Campionatele Europene de gimnastică artistică

Sport 23 Martie 2017 / 16:49 670 accesări
Cătălina Ponor este cea mai experimentată gimnastă din lotul României

Federaţia Română de Gimnastică a anunţat, pe site-ul oficial, componenţa celor două loturi pentru Campionatele Europene de gimnastică artistică programate în Sala Polivalentă din Cluj, în perioada 19-23 aprilie. Constanța are trei reprezentanți la această competiție, pe gimnasta Cătălina Ponor, triplă campioană olimpică, și pe antrenorii Nicolae Forminte și Matei Stănei.

La Europenele găzduite de România şi-au anunţat participarea 295 de gimnaşti şi gimnaste din 37 de ţări. Înscrierile nominale ale federaţiilor participante se încheie joi, urmând apoi tragerea la sorţi a grupelor de concurs.

MASCULIN

Sportivi - Marian Drăgulescu, Cristian Băţagă, Vlad Cotuna, Robert Ghiuzan, Laurențiu Nistor, Andrei Ursache

MARIAN DRĂGULESCU, ÎN FINALA DE LA SOL LA CUPA MONDIALĂ DE LA DOHA

Gimnastul Marian Drăgulescu, în vârstă de 36 de ani, s-a calificat miercuri seară în finala de la sol din cadrul etapei de Cupă Mondială de la Doha (Qatar), după ce a obţinut a treia notă în calificări. În prima zi a calificărilor, Drăgulescu a fost cel dintâi care a intrat în competiţie, la sol, un concurs cu 26 de competitori pe lista de start. Conform aşteptărilor, Marian Drăgulescu a obţinut calificarea în finală, terminând pe locul 3, cu nota 14,000. Finala de la sol va avea loc vineri.

În concursul de la paralele, cu 18 participante, Olivia Cîmpian (16 ani), gimnastă aflată la prima sa competiţie de un asemenea nivel, a terminat pe locul 10, cu 11,966, fiind rezerva 2 pentru finală. Joi, în ziua a doua, Marian Drăgulescu va evolua în calificări la sărituri, iar Cătălina Ponor şi Olivia Cîmpian vor debuta la bârnă şi sol.

Etapa de Cupă Mondială din Qatar, programată pentru a 10-a oară la Doha, are la start peste 120 de gimnaşti şi gimnaste din 31 de ţări. Întrecerile sunt programate în celebra Aspire Dome, în perioada 22-25 martie.