Manchester City, eliminată din Liga Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manșa retur

Sport 15 Martie 2017 / 23:54 746 accesări

Ultimele două formaţii care vor evolua în sferturile de finală ale UEFA Champions League au fost decise miercuri seară, la Monaco şi Madrid. AS Monaco a dat marea lovitură şi a eliminat-o pe Manchester City, trupa lui Guardiola cedând cu 1-3 în Principat, gazdele având puterea să înscrie golul decisiv la şase minute după ce City părea să fi rezolvat ecuaţia calificării. Atletico Madrid a remizat pe teren propriu cu Bayer Leverkusen, rezultat suficient pentru calificarea echipei spaniole după victoria din tur.

Rezultatele partidelor de miercuri seară, din returul optimilor de finală ale UCL: AS Monaco - Manchester City 3-1 (Mbappé 8, Fabinho 29, Bakayoko 77 / Sané 71) - în tur: 3-5 și Atletico Madrid - Bayer Leverkusen 0-0 - în tur: 4-2.

În sferturi mai sunt calificate echipele Real Madrid, Bayern Munchen, FC Barcelona, Borussia Dortmund, Juventus Torino şi Leicester City.

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală ale Ligii Campionilor este programată vineri, 17 martie, de la ora 13.00, în Elveţia, la Nyon. Partidele din sferturi se vor disputa la 11 şi 12 aprilie - manşa tur şi 18 şi 19 aprilie - manşa retur.