Manchester United s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Angliei

29 Ianuarie 2017 / 21:49 400 accesări

Manchester United s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Angliei, în urma victoriei obținute duminică, scor 4-0, pe teren propriu, împotriva lui Wigan.

Înaintea de startul meciului, Wayne Rooney a fost premiat de Sir Bobby Charlton pentru că, în urmă cu o săptămâna, a devenit golgheterul all-time al clubului Manchester United, cu 250 de reușite, în urma golului marcat în deplasarea de la Stoke. Atacantul englez l-a depășit tocmani pe Sir Bobby Charlton, care avea 249 de goluri înscrise în toate competițiile.

Manchester United a deschis scorul cu un minut înainte de pauză, când Schweinsteiger a centrat pentru Fellaini, iar mijlocașul belgian a înscris fără probleme. Smalling a "dublat" avantajul echipei lui Jose Mourinho, din pasa lui Anthony Martial.

Mkhitaryan şi-a trecut numele pe lista marcatorilor, iar germanul Bastian Schweinsteiger, a închis tabela la 4-0 pentru Manchester United, care a obținut calificarea în optimile de finală ale Cupei Angliei.

Manchester United: Romero (J. Pereira, 80) - Fosu-Mensah (Tuanzebe, 68), Smalling, Rojo, Shaw - Fellaini (A. Herrera, 70), Schweinsteiger - Mkhitaryan, Mata, Martial - Rooney. Antrenor: Jose Mourinho.

Wigan Athletic: Haugaard - Connolly, Buxton, Burn, Warnock - MacDonald (M. Browne, 76) - Power, Morsy, Perkins (Wildschut, 59), Jacobs - Grigg (Tunnicliffe, 71). Antrenor: Warren Joyce.