Mani Gyenes a urcat pe locul 25 la general

Auto-moto / Raliul Dakar 2018

Sport 17 Ianuarie 2018 / 18:00 577 accesări
Emanuel Gyenes a urcat cinci poziții în ierarhia generală

După ce etapa a 9-a, programată luni între Tupiza (Bolivia) și Salta (Argentina), a fost anulată din cauza condițiilor meteo nefavorabile, Raliul Dakar 2018 s-a reluat marți cu etapa a 10-a, desfășurată între localitățile argentiniene Salta și Belén. A fost o etapă lungă de 795 km, cu o probă specială de 373 km și cu un traseu cu mult nisip și dune în prima parte și traversări de râuri către final. A fost o zi grea, cu multe capcane la capitolul navigație și cu o temperatură maximă a aerului de +43 de grade Celsius!

La secțiunea moto s-a impus austriacul Matthias Walkner (KTM), care i-a devansat cu 11 minute și 35 de secunde pe chilianul Pablo Quintanilla (Husqvarna) și cu 16,21 pe spaniolul Gerard Farres Guell (KTM). Pilotul român Emanuel Gyenes (KTM) s-a clasat pe locul 30, la o oră și 15 minute de învingător. Grație acestei victorii, Matthias Walkner a preluat conducerea în clasamentul general, în care Gyenes a urcat pe locul 25. De menționat că fostul lider, francezul Andre van Beveren (Yamaha), a fost nevoit să abandoneze, după ce a căzut cu trei kilometri înainte de sosire. La general, Walkner este urmat de Joan Barreda Bort (Spania / Honda), la 39,42, și de Kevin Benavides (Argentina / Honda), la 41,23.

La secțiunea auto, francezul Stephane Peterhansel (Peugeot) și-a adjudecat etapa, iar coechipierul său spaniol Carlos Sainz și-a păstrat prima poziție în clasamentul general. Peterhansel a fost urmat, la 8,46, de sud-africanul Giniel De Villiers (Toyota), și la 13,07 de Sainz. În clasamentul general, ibericul are un avans de 50,35, în condiţiile în care el a primit și o penalizare de 10 minute din partea organizatorilor, în urma unui incident produs în etapa a șaptea. Pe poziția a treia, la peste o oră distanță, se află qatarianul Nasser Al-Attiyah (Toyota).

Miercuri este programată etapa a 11-a, Belen - Chilechito, în lungime de 746 km, dintre care 280 km cronometraţi.