Marcel Butuza a abandonat în etapa a 8-a

Raliul Dakar 2015

Sport 14 Ianuarie 2015 / 00:00 819 accesări

Pilotul chilian Pablo Quintanilla (KTM) și-a adjudecat etapa a opta a Raliului Dakar 2015, desfășurată luni, între Uyuni (Bolivia) și Iquique (Chile). Luni s-a concurat doar la secțiunile moto și quad (ATV-uri), pentru că piloții de pe automobile și camioane au avut zi liberă. Quintanilla a fost cronometrat cu timpul de două ore, 56 de minute și 19 secunde pe distanța de 416 km (lungimea totală a etapei a fost 808 km), devansându-i cu 11 secunde pe spaniolul Juan Pedrero Garcia (Yamaha) și cu 12 secunde pe slovacul Stefan Svitko (KTM). Liderul clasamentului general, spaniolul Joan Barreda Bort (Honda), s-a confruntat cu serioase probleme mecanice și a ratat practic victoria în Dakar după ce a pierdut peste o oră și jumătate în etapa a opta! La general, lider este acum spaniolul Marc Coma (KTM), deținătorul titlului, urmat de portughezul Paulo Goncalves (Honda), la 9,11, și de Quintanilla, la 11,11.

Românul Emanuel Gyenes (KTM) s-a clasat pe locul 30 în etapă, la 47,19, iar în ierarhia generală a urcat pe locul 25, la 4h22,13 de lider. În schimb, compatriotul său Marcel Butuza (KTM) a abandonat în etapa a opta, într-un moment în care ocupa locul 60 în clasamentul general la clasa moto. Butuza (49 de ani) a mai concurat la Dakar în 2007 (ultima ediție din Africa), dar și în 2009 și 2012, în urmă cu trei ani ocupând locul al doilea la categoria maraton (44 la general). În cursă au mai rămas 82 de piloți dintre cei 160 care au terminat prima etapă.

„A fost foarte greu în Salar de Uyuni din pricina apei și a sării. Am pierdut foarte mult timp pentru că, după câteva zeci de km, motorul pur și simplu s-a oprit. Mai mulți rideri care au același model de motocicletă cu al meu, KTM 450 Rally Replica 2012, au fost nevoiți și ei să se oprească. Cred că am stat peste 20 de minute ca să aștept să se răcească motorul. Din pricina sării depuse pe radiator nu mai ajungea suficient aer la motor. Acum sunt în Iquique și marți avem deja ultima zi din Atacama, apoi miercuri revenim în Argentina. Îmi pare foarte rău că din pricina problemelor tehnice Marcel nu a mai ajuns la finiș, speram să urcăm amândoi pe podiumul de sosire din Buenos Aires”, a declarat Gyenes pe site-ul său oficial.

Ieri a fost programată etapa a 9-a, Iquique - Calama, cu o probă specială de 450 km plus două porțiuni de legătură, în lungime de 51 km și de 37 km.