Marian Drăgulescu, medaliat cu argint la sărituri la Campionatele Europene de la Cluj

Sport 23 Aprilie 2017 / 14:29 3341 accesări

Sportivul Marian Drăgulescu a câștigat, duminică, medalia de argint în concursul la sărituri din cadrul Campionatelor Europene de Gimnastică, competiţie găzduită între 19 şi 23 aprilie de Cluj-Napoca, după ce, cu o zi în urmă, cucerise titlul european la sol. Drăgulescu, în vârstă de 36 de ani, a fost notat de arbitri cu 14.733. La prima săritură, "Drăgulescu", sportivul român a obţinut 14.666, iar la cea de-a doua 14.800. Marian Drăgulescu a avut o medie de 14.733, însă nu a putut să treacă de rusul Artur Dalaloyan, care a obţinut 14.933. Bronzul a fost cucerit de ucraineanul Oleg Verniaev, cu o medie de 14.649. Este cea de-a doua medalie a delegaţiei României la Campionatele Europene de la Cluj-Napoca, după cea de aur, câştigată tot de Marian Drăgulescu, sâmbătă, la sol.