Marian Drăgulescu, vicecampion mondial la sărituri

Gimnastică / CM de la Glasgow

Sport 01 Noiembrie 2015 / 18:16 1070 accesări

Gimnastul Marian Drăgulescu a câştigat, duminică, medalia de argint în finală la sărituri, la Campionatele Mondiale de la Glasgow, evoluția sa încheind participarea delegației României la această competiție. În finala desfășurată duminică, sportivul în vârstă de 34 de ani a fost notat cu 15.300 la prima săritură și cu 15.500 la cea de-a doua, iar cu o medie de 15.400 a devenit vicecampion mondial. Pe podium au mai urcat Ri Se Gwang (Coreea de Nord, 15.450, medalie de aur) și Donell Whittenburg (SUA, 15.350, medalie de bronz). Drăgulescu, revenit în activitate după ce se retrăsese din marea performanță în ultimii trei ani, mai are în palmares patru titluri mondiale, ultimul cucerit în 2009, și două titluri europene la sărituri. Tot la masculin, în finală la individual-compus, Cristian Bățagă s-a clasat, vineri, pe locul 21. Echipa masculină a României s-a clasat pe locul 14 în calificările de la CM, ratând finala probei și, implicit, calificarea directă la JO, urmând să evolueze la turneul preolimpic, programat între 16-19 aprilie 2016, la Rio, pentru unul din ultimele patru locuri calificante la Olimpiadă.

De asemenea, la feminin, echipa României a încheiat pe locul 13 în calificări și va intra în turneul preolimpic de anul viitor, în timp ce Larisa Iordache a cucerit medalia de bronz, joi, la individual-compus, iar Laura Jurca s-a clasat pe locul 8 în aceeași probă.

PATRU MEDALIATE CU AUR LA PARALELE

Patru sportive, Fan Yilin (China), Viktoria Komova (Rusia), Daria Spiridonova (Rusia) şi Madison Kocian (SUA), au câştigat, sâmbătă, medalia de aur la paralele, cu un punctaj de 15.366, la Campionatele Mondiale de gimnastică de la Glasgow, o situaţie fără precedent. Este prima dată când patru sportive au urcat pe prima treaptă a podiumului în probele individuale de la Campionatele Mondiale. În gimnastica masculină s-au înregistrat situaţii în care au fost medaliaţi cu aur câte trei sportivi. De asemenea, în 1922, cinci gimnaşti au câştigat medalia de argint la paralele.