Marius Copil a fost eliminat în optimile turneului de la Munchen

03 Mai 2017 / 17:32 1096 accesări

Jucătorul de tenis Marius Copil, aflat pe locul 109 în ierarhia mondială, a fost eliminat, miercuri, în optimile de finală ale turneului ATP 250 de la Munchen, din Germania, desfăşurat pe zgură şi dotat cu premii în valoare de 540.310 euro.

Copil a pierdut, în optimi, scor 6-4, 6-7 (3), 5-7, împotriva spaniolului Roberto Bautista-Agut, cap de serie numărul 2 şi locul 18 ATP, după un meci care a durat două ore şi 29 de minute. În setul decisiv, jucătorul arădean a servit pentru câştigarea partidei, la scorul de 5-4, însă a pierdut game-ul respectiv fără să îşi creeze vreo minge de meci.

De-a lungul întâlnirii, Marius Copil a servit 15 aşi, a comis patru duble greşeli, iar procentajul de reuşită la serviciu a fost de 67 la sută cu prima minge şi 55 la sută cu cea de-a doua. Copil a avut şase mingi de break, dintre care a concretizat trei şi şi-a cedat serviciul de trei ori.

În urma participării în optimile turneului de la Munchen, Marius Copil va primi 20 de puncte în clasamentul mondial şi 8.230 de euro.

În turul următor, Roberto Bautista-Agut îl va înfrunta pe germanul Yannick Hanfmann (locul 273 ATP), ajuns în această fază a competiţiei după o victorie în faţa brazilianului Thomaz Bellucci (57 ATP), în trei seturi.