Marius Copil, calificat în sferturile probei de dublu la Nottingham

Sport 13 Iunie 2017 / 08:00 629 accesări

Tenismanul român Marius Copil s-a calificat, alături de ucraineanul Serghei Stahovski, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului challenger de la Nottingham (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 127.000 de euro. Copil şi Stahovsku au trecut, luni, cu scorul de 7-6 (7/3), 4-6, 10-7, de britanicii Scott Clayton şi Jonny O'Mara. Copil și partenerul său au obținut victoria după ooră și 25 de minute de joc, asigurându-și un cec în valoare de 1.630 de euro și 25 de de puncte ATP. În turul următor, Copil și Stahovski vor înfrunta învingătorii din meciul Konstantin Kravciuk (Rusia) / Ilia Marcenko (Ucraina) - Marc Polmans / Andrew Whittington (Australia, cap de serie nr. 3).

La simplu, Marius Copil (26 ani, 91 ATP) este al doilea favorit și va juca marți, în primul tur, cu rusul Konstantin Kravciuk (32 ani, 115 ATP).