Marius Copil, eliminat în primul tur al turneului de la Indian Wells

Sport 11 Martie 2017 / 10:48 843 accesări

Jucătorul de tenis Marius Copil, locul 111 ATP, a fost învins, sâmbătă dimineață, scor 7-6, 6-7, 4-6, de argentinianul Horacio Zeballos, numărul 73 mondial, în runda inaugurală a turneului de la Indian Wells (SUA), dotat cu premii în valoare totală de 7.913.405 dolari. Horacio Zeballos s-a impus la finalul unei partide foarte echilibrate, care a durat două ore și 36 de minute. Zeballos a avut o singură șansă de break în primul set, chiar în game-ul inaugural, pe care nu a fructificat-o. S-a ajuns în tiebreak, unde Marius Copil a fost mult mai exact și s-a impus cu 7-5. Manșa secundă a fost începută perfect de argentinian, care s-a desprins la 3-0, după ce a reușit să câștige contra serviciului, în jocul al doilea. Copil a răspuns imediat cu trei game-uri consecutive și a restabilit egalitatea. Setul al doilea s-a decis tot la tiebreak, însă de această dată, câștig de cauză a avut Zeballos, cu 7-2. Ultima întâlnirea avusese loc în calificările pentru turneul de Mare Şlem de la Australian Open, în urmă cu doi ani, când Marius Copil s-a impus cu scorul de 2-0 la seturi, 6-4, 7-5. Jucătorul român s-a mai impus şi pe zgura de la Marburg, în sferturile de finală, cu 7-6, 6-7, 6-1. Confruntarea dintre Marius Copil şi Horacio Zeballos este programată vineri seară.