Marius Copil, eliminat în sfeturile turneului de la Budapesta

10 Februarie 2017 / 16:34 963 accesări

Tenismenul Marius Copil (locul 134 în clasamentul mondial) a pierdut, vineri, meciul cu austriacul Jurgen Melzer (locul 257 ATP), scor 4-6, 4-6, în sferturile de finală ale turneului challenger de la Budapesta, disputat pe suprafaţă rapidă în sală şi dotat cu premii totale de 64.000 de euro.

Partida a durat o oră şi cinci minute. Românul a reuşit 7 aşi şi a comis o dublă greşeală, iar procentajul mingilor câştigate cu primul serviciu a fost de 77%. Jucătorul originar din Arad nu a reuşit niciun break şi a cedat serviciul de două ori.

Copil, în vârstă de 26 de ani, era cotat cu a treia şansă la câştigarea turneului din capitala Ungariei. Jurgen Melzer (35 de ani) s-a aflat pe locul 8 în lume la simplu, în 2011, dar a fost afectat de mai multe accidentări în ultimii ani.

Pentru parcursul de la Budapesta, Marius Copil va primi 15 puncte în clasamentul ATP şi un cec în valoare de 1.850 de euro.