Marius Copil, eliminat în turul secund al turneului de la Madrid de Andy Murray

Sport 09 Mai 2017 / 21:45 982 accesări

Jucătorul de tenis Marius Copil, ocupantul locului 104 în clasamentul ATP şi beneficiar al unui wild card, a pierdut, marţi, scor 4-6, 3-6, meciul jucat cu Andy Murray (Anglia, 1 ATP) în turul doi al turneului de la Madrid (Spania), dotat cu premii în valoare totală de 5.439.350 de euro.

Partida dintre cei doi sportivi a durat o oră şi 24 de minute. Copil şi Murray au oferit un prim set echilibrat, a cărui soartă s-a decis în ultimul game, când liderul mondial a profitat de greşeala la serviciu a lui Copil şi s-a impus, scor 6-4, în 47 de minute.

Actul secund a luat sfârşit în 37 de minute, scor 6-3 în favoarea lui Murray, după ce liderul ierarhiei ATP a profitat de singura greşeală pe serviciu a lui Copil, venită în game-ul şase, când s-a distanţat la 4-2 pe tabelă.

În turul următor, Andy Murray va juca împotriva câştigătorului meciului Borna Coric (Croaţia, 59 ATP) - Pierre-Hugues Herbert (Franţa, 88 ATP)/Lucas Pouille (Franţa, 13 ATP). Pentru participarea în turul secund al turneului de la Madrid, Copil va încasa un cec în valoare totală de 35.855 de euro şi 45 de puncte în clasamentul ATP, cu ajutorul cărora va intra pentru prima dată în top 100 ATP.