Marius Copil, în ultimul tur al calificărilor pentru turneul de la Roland Garros

24 Mai 2017 / 17:28 1241 accesări

Jucătorul român de tenis Marius Copil, locul 93 în clasamentul ATP, a câştigat, miercuri, scor 6-2, 6-2, meciul jucat cu Ilya Ivashka (Belarus, 199 ATP) în turul al doilea din calificările pentru turneul de la Roland Garros, dotat cu premii în valoare totală de 16.790.000 de euro.

Partida dintre cei doi sportivi a durat o oră şi 14 minute. Arădeanul a deschis partida cu un break ce a lansat o serie câştigătoare de patru game-uri. Autoritar pe serviciu şi câştigând jumătate dintre punctele pe retur, Marius a închis manşa, 6-2, după o jumătate de oră de joc, fără a avea de înfruntat vreo minge de break pe serviciul său.

Singurul reprezentant al României în proba individuală masculină la French Open 2017 a reuşit să îşi pună sub presiune adversarul cu un alt start bun în setul doi: break în primul game şi tură decisă la serviciu, adjudecată la 15. La o oră de la primul serviciu, Marius şi-a oferit o marjă liniştitoare pentru finalul de partidă, cu un al doilea break smuls la avantaj, care a dus scorul la 4-1. Ilya Ivashka a încercat să dea replica, l-a împins pe Marius la egalitate în ambele game-uri care au urmat pe serviciul arădeanului, şi-a trecut în statistică şi primele mingi de break ale meciului (una în game-ul şase, două în al optulea), însă Marius Copil a parat atacul, a câştigat ambele jocuri, fructificând a doua minge de meci, după o oră şi 12 minute de joc.

Este a doua victorie a lui Marius în faţa bielorusului Ivashka în 2017: Copil a tranşat în minimum de seturi şi meciul din partida de Cupa Davis Belarus - România (7-5, 6-4, 6-1), din luna februarie a acestui an.

Pentru un loc pe tabloul principal, Marius Copil îl va înfrunta pe învingătorul partidei care îi aduce faţă în faţă pe belgianul Joris De Loore (24 ani, 207 ATP), şi pe germanul Peter Gojowczyk (27 ani, 141 ATP).