Marius Copil s-a calificat pe tabloul principal la Rotterdam

12 Februarie 2017 / 19:33 429 accesări

Tenismenul român Marius Copil s-a calificat pe tabloul principal de simplu al turneului ATP de la Rotterdam (Olanda), dotat cu premii totale de 1.724.930 euro, după ce l-a învins, duminică, pe germanul Jan-Lennard Struff, cu 6-3, 6-4, în ultimul tur al tabloului preliminar.

Copil (26 ani, 134 ATP) a reușit o victorie splendidă, în doar 62 de minute, în fața unui adversar mult mai bine clasat.

Marius Copil are acum 3-1 în meciurile directe cu Jan-Lennard Struff (26 ani, 60 ATP), după victoriile din 2013, în calificări la Miami, cu 7-5, 6-4, și 2015 la Bratislava (challenger), cu 6-4, 6-3 în optimi. Struff s-a impus în 2012, în semifinalele turneului challenger de la Geneva, cu 6-4, 6-1.

Arădeanul a reușit 12 ași în meciul de duminică, față de 5 ai germanului.

Copil, care și-a asigurat 12.770 euro și 20 puncte ATP, va juca în primul tur cu cehul Tomas Berdych (31 ani, 12 ATP), al patrulea favorit. Românul a fost învins de Berdych în ambele meciuri directe, în 2014, în primul tur la Dubai, cu 6-3, 6-4, și în sferturi la Stockholm, cu 6-2, 6-2.

În schimb, la dublu, Florin Mergea și britanicul Dominic Inglot au fost învinși surprinzător în ultimul tur al calificărilor de olandezii Tallon Griekspoor/Niels Lootsma, cu 4-6, 6-3, 13-11.