Meci fără miză pentru CSU Neptun

Handbal (f) / Divizia A, etapa a 11-a: ACS ȘC. 181 SSP BUCUREȘTI - CSU NEPTUN CONSTANȚA

Sport 26 Noiembrie 2015 / 16:55 602 accesări

Cu doar două victorii la activ în acest sezon al Diviziei A, CSU Neptun Constanța joacă vineri, de la ora 15.00, în fieful „lanternei roșii” a clasamentului Seriei A, ACS Șc. 181 SSP București, în etapa a 11-a, ultima a turului, și are victoria asigurată încă dinaintea disputării întâlnirii. Gazdele au pierdut la „masa verde” toate meciurile susținute în acest campionat, întrucât nu au respectat criteriile de vârstă impuse de regulament, lucru care se va întâmpla și după partida cu formația de pe litoral. Antrenorul constănțencelor, Cristian Bărbulescu, vrea ca echipa sa să învingă și pe teren, chiar dacă nu o va avea la dispoziție pe golghetera Mariana Filip, suspendată după ce a primit direct cartonașul roșu în ultimul minut al meciului cu HCF Piatra Neamț, disputat în urmă cu două săptămâni. „Mă interesează în primul rând jocul echipei, chiar dacă vom primi punctele indiferent de rezultat. Vrea să câștigăm și pe teren. Am folosit cele două săptămâni de pauză pentru a ne încărca puțin fizic și a lucra la partea tehnico-tactică”, a spus tehnicianul constănțean.

Celelalte meciuri ale etapei - vineri, ora 18.30: Spartac București - CS HM Buzău; sâmbătă, ora 11.00: HCF Piatra Neamț - CSM București II; 11.30: CSU Danubius Galați - Știința București. Meciul CSU Târgoviște - HC Activ CSO Plopeni a fost amânat. Știința Bacău stă.

Clasament: 1. Danubius Galați 25p (golaveraj: 271-154); 2. CS HM Buzău 25p (277-207); 3. Știința București 21p (258-194); 4. CSM București II 19p (239-208); 5. HCF Piatra Neamț 18p (252-214); 6. HC Activ CSO Plopeni 12p (220-221); 7. Știința Bacău 9p/10j (251-276); 8. Spartac București 7p (175-235); 9. CSU NEPTUN CONSTANŢA 6p (215-285); 10. CSU Tîrgoviște 6p (194-274); 11. ACS Șc. 181 SSP București -9p - formație penalizată pentru nerespectare cerințe vârstă.