Meci interzis cardiacilor, CFR s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League, turul al treilea, manşa retur

Sport 13 August 2019 / 23:49 738 accesări
Antrenorul Dan Petrescu a găsit soluţia câştigătoare în duelul cu Celtic

CFR Cluj a rezistat asalturilor scoţiene pe stadionul „Celtic Park” din Glasgow, marţi seară, în manşa retur din turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, obţinând o victorie uriaşă, scor 4-3 (C. Deac 27, Omrani 74-pen., 80, Ţucudean 90+7 / Forrest 51, Edouard 61, Christie 76), în duelul cu Celtic. După 1-1 în tur, la Cluj-Napoca, campioana României a deschis scorul la Glasgow, însă Celtic a revenit în repriza a doua şi a condus cu 2-1 şi 3-2, dar CFR nu a cedat şi a dat lovitura de graţie prin golgheterul George Ţucudean, cu o „scăriţă” de efect în al şaptelea minut al prelungirilor. Bilel Omrani a fost şi el decisiv cu o dublă, iar Ciprian Deac a deschis drumul echipei clujene spre o calificare istorică în play-off-ul UEFA Champions League. Formaţia antrenată de Dan Petrescu are asigurată prezenţa în grupele UEFA Europa League, dar poate face marele pas în grupele Ligii Campionilor, urmând să înfrunte în play-off pe Slavia Praga, meciul tur fiind programat marţi, 20 august, la Cluj-Napoca.

În partida de la Glasgow au evoluat următoarele echipe - Celtic (antrenor Neil Lennon): Bain - Elhamed, Ajer, Simunovic - McGregor, Brown (cpt.) (88 Bayo), Ntcham (84 Griffiths), Forrest - Christie, Edouard, M. Johnston (75 Morgan); CFR (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Susic, Vinicius, A. Burcă, Camora (cpt.) - Djokovic, Bordeianu, Luis Aurelio (78 Al. Păun) - C. Deac, Rondon (46 Ţucudean), Omrani (84 A. Mureşan). Cartonaşe galbene: Elhamed / Rondon, C. Deac, Arlauskis. Meciul a fost arbitrat la centru de Andris Treimanis (Letonia).