Meci tensionat, HCDS obţine un singur punct la Timişoara

Handbal masculin / Liga Naţională

Sport 02 Mai 2019 / 18:23 775 accesări

Partida dintre SCM Politehnica Timişoara şi HC Dobrogea Sud Constanţa, din etapa a patra a play-off-ului Ligii Naționale de handbal masculin, disputată joi după amiază, a fost una în care handbaliştii constănţeni au controlat jocul în marea majoritate a timpului, chiar dacă au evoluat în deplasare, însă pe final ar fi putut pierde întâlnirea.

HCDS a condus în permanenţă pe tabela de marcaj în prima repriză, 2-0, 6-2, 9-6, gazdele au egalat în minutul 26, 9-9, dar la pauză a fost 13-10 pentru echipa constănţeană. Handbaliştii pregătiţi de Zvonko Sundovski şi Marko Isakovic au început bine repriza a doua, 15-10, apoi avantajul a fost menţinut, 18-14, 19-15, 20-17. De la 21-18 scorul a devenit egal, 21-21, Kevic a înscris pentru 22-21, însă timişorenii au egalat şi ambele formaţii au ratat victoria pe final. Au fost şi câteva momente tensionate, mai întâi în prima repriză, în minutul 23, dar şi în finalul partidei, în cele din urmă punctul obţinut de HC Dobrogea Sud fiind unul care poate însemna prezenţa în finala campionatului.

Rezultat final: SCM Politehnica Timişoara - HC Dobrogea Sud Constanţa 22-22 (10-13).

Golurile echipei constănţene au fost înscrise de Malinovic 5, Kevic 5 (1x7m), Buricea 4, Toma 2, Chikovani 2, Cutura 2 (2x7m), Nikolic 1 şi Vujovic 1. Portarul Mitrevski a totalizat 16 intervenţii salvatoare, iar Iancu a avut patru intervenţii.

În etapa următoare, HCDS va juca tot în deplasare, duminică, 5 mai, de la ora 17.30 (în direct la TVR HD), cu CSM București.