Medalie de aur pentru Cătălina Ponor

Aur și argint pentru gimnastele românce, la Doha

26 Martie 2016 / 21:45 670 accesări

Gimnasta Cătălina Ponor a cucerit, sâmbătă, medalia de aur la bârnă la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Doha (Qatar), anunță Federația Română de Gimnastică.

Românca a obținut 14.650 puncte.
La aceeași competiție, Diana Bulimar a câștigat, sâmbătă, medalia de argint la sol.

Diana Bulimar a obținut 14.125 puncte.

Pentru Cătălina Ponor, participarea de la Doha este prima sa apariţie într-un concurs internaţional după Jocurile Olimpice de la Londra, din 2012.
Cătălina Ponor, una dintre componentele lotului de gimnastică al României la World Challenge Cup de la Doha, a obţinut, sâmbătă, medalia de aur în finala de la bârnă, la prima competiţie internaţională în care a concurat după retragerea din 2012.
În vârstă de 28 de ani, Ponor a fost prima şi în calificările la același aparat. Nota obținută sâmbătă a fost 14,650, punctaj cu care a reușit să urce pe prima treaptă a podiumului competiției. Pe podium au mai urcat Thauany Lee de Araujo (Brazilia, 14.150) şi Filipa Martins (13,900, Portugalia). Cătălina Ponor este cvintuplă medaliată olimpică.