Medalie de aur pentru Larisa Iordache, la Doha

Sport 01 Ianuarie 2006 / 00:00 2238 accesări

Gimnasta Larisa Iordache a cucerit, astăzi, medalia de aur în finală la sărituri, la Cupa Mondială de la Doha, dotată cu premii totale de 50.000 de dolari, sportiva fiind calificată şi în finalele competiţiei de vineri la sol şi bârnă. Larisa Iordache a fost notată cu 14.575 la prima săritură şi cu 14.100 la cea de-a doua, iar cu o medie de 14.337 a cucerit medalia de aur în finală. Medalia de argint a revenit slovenei Teja Belak (14.100), iar cea de bronz sportivei Wong Hiu Ying Angel (Hong-Kong, 13.812). În calificări la sărituri, Iordache a ocupat locul 4, cu nota 13.875. Gimnasta s-a clasat însă pe primul loc în calificările de la sol şi bârnă, finalele probelor urmând să aibă loc vineri. În această seară va concura în finală la inele şi Andrei Muntean.