Medalii europene de bronz pentru Eliza Samara

La Campionatele Europene de tenis de masă

Sport 23 Octombrie 2016 / 15:06 641 accesări
Eliza Samara a avut evoluții foarte bune la Budapesta

Campioană europeană în urmă cu un an, la Ekaterinburg (Rusia), constănțeanca Eliza Samara a fost la un pas de a juca a doua finală europeană consecutivă, dar s-a oprit în semifinalele probei individuale de la Campionatele Europene de tenis de masă, găzduite de Budapesta (Ungaria) și încheiate duminică. Sportiva aflată pe locul 32 ITTF și cotată cu a șaptea șansă la câștigarea trofeului a avut un parcurs spectaculos și, după ce a trecut cu emoții de runda inaugurală, și-a intrat în formă în fazele superioare ale competiției. Sâmbătă, eleva antrenorului Viorel Filimon a obținut două victorii, ambele împotriva unor reprezentante ale Germaniei. Mai întâi, a depășit-o în optimi pe Sabina Winter (Germania), aflată pe locul 56 ITTF, cu 4-1 (10-12, 11-5, 11-9, 11-8, 11-9), apoi a eliminat-o în sferturi pe Kristin Silbereisen, clasată pe locul 65 ITTF, cu 4-2 (5-11, 11-13, 11-9, 11-7, 15-13, 13-11). Astfel, sportiva legitimată la CS Farul a acces în semifinalele probei individuale, fiind singura jucătoare europeană care a reușit această performanță la actuala ediție a Campionatelor Europene.

Duminică, Samara s-a duelat pentru un loc în semifinale cu Fu Yu, o chinezoaică naturalizată în Portugalia, aflată pe locul 37 ITTF. Întâlnirea a fost extrem de spectaculoasă, cu accente dramatice pe final, constănțeanca revenind senzațional în seturile 4 și 5, după ce a fost condusă de fiecare dată cu 9-6. Mai mult, la scorul de 3-2 în favoarea sa, Samara a avut un avantaj important în setul al șaselea, 4-1, dar nu a reușit să-l valorifice, iar lusitana a întors situația și s-a impus cu 4-3 (11-8, 10-12, 11-5, 11-13, 12-14, 11-8, 11-8). Drept urmare, sportiva în vârstă de 27 de ani a rămas cu medalia de bronz, o performanță extraordinară ținând cont de numeroasele asiatice naturalizate prezențe la startul competiției.

Samara a cucerit medalia de bronz și în proba de dublu feminin, unde a făcut pereche cu Daniela Dodean-Monteiro. Cele două s-au calificat în semifinale, după ce au învins sâmbătă dimineaţă dublul rus alcătuit din Yana Noskova şi Yulia Prokhorova, cu 4-1 (11-5, 5-11, 11-4, 12-10, 11-8), dar au ratat prezenţa în ultimul act, fiind învinse la mare luptă, scor 3-4 (12-14, 12-10, 4-11, 11-3,11-9, 9-11, 8-11), de cuplul german format din Xiaona Shan şi Petrissa Solja.

Palmaresul delegației tricolore a fost completat de medalia de aur în proba de dublu mixt, obținută Daniela Dodean-Monteiro şi soţul ei, Joao Monteiro, ultimul reprezentând Portugalia, care s-au impus în finală în faţa suedezilor Mattias Karlsson şi Matilda Ekholm, cu 3-2, și de cea de bronz, cucerită în aceeași probă de Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu.