Medalii pentru înotătorii constănțeni Atila Abibula și Constantin Stoica

Campionatele Internaționale de înot ale României

Sport 30 Mai 2016 / 19:12 2003 accesări
Atila Abibula a cucerit medalia de argint în proba de 200 m spate

Săptămâna trecută, la București, în bazinul „Tolea Grințescu” din Complexul Sportiv Dinamo, a avut loc ediția a II-a a Campionatelor Internaționale de înot ale României, competiție la care au participat sportivi din 10 țări: Algeria, Tunisia, Bulgaria, Franța, Moldova, Qatar, Ungaria, Serbia, Haiti și România. Pe lângă loturile naționale de seniori și de juniori ale țării noastre, toate cluburile din țară și-au trimis reprezentanți la București, 14 dintre ei fiind legitimați la cluburi din Constanța, Palatul Copiilor (antrenor Octavian Tileagă), CS Farul (antrenori Octavian Tileagă și Veronica Macovei), Atena Sport Club (antrenor Laura Sachelarie) și Bogdan Ciubotariu (antrenor Alina Jipa). După fiecare probă s-au alcătuit câte două clasamente finale: unul open și unul doar pentru juniori.

Dintre înotătorii constănțeni, doar doi au reușit să cucerească medalii. Seniorul Atila Abibula (Farul, antrenor Veronica Macovei) s-a clasat pe locul 2 la 200 m spate, proba sa favorită, iar juniorul Constantin Stoica (Bogdan Ciubotariu) a obținut medalii de bronz la juniori, în probele de 400 m și 800 m liber (la seniori a ocupat locul 6).

Au mai reușit să se califice în finale, A sau B, următorii sportivi: Atila Abibula la 100 m spate (locul 6) și la 50 m spate (locul 11); Andreea Vlaicu (Palatul Copiilor) la 1.500 m liber (locul 6 la senioare + locul 5 la junioare), la 800 m liber (10 S + 9 J) și la 400 m liber (11 S + 10 J); Simina Stroe (Palatul Copiilor) la 400 m mixt (8 S + 7 J) și la 200 m bras (14 S + 12 J); Alexandra Radu (Farul) la 200 m bras (locul 9) și la 50 m bras (locul 14); Constantin Stoica la 200 m liber (10 S + 6 J); Mihai Popescu (Palatul Copiilor) la 1.500 m liber (10 S + 8 J) și la 800 m liber (14 S + 11 J); Mara Constantin (Farul) la 200 m spate (13 S + 10 J), la 50 m spate (14 S + 10 J) și la 100 m spate (15 S + 9 J). Să mai precizăm că antrenorul constănțean Octavian Tileagă a fost arbitrul-șef al competiției de la București.

Ca și anul trecut, vedeta competiției a fost celebra înotătoare maghiară Katinka Hosszu, care a ocupat primul loc în clasamentul celor mai valoroase performanțe din concurs: 938 de puncte în proba de 400 m mixt. Următorii clasați în această ierarhie au fost Marius Radu (890p la 100 m liber), Robert Glință (874p la 100 m spate) și Norbert Trandafir (867p la 100 m liber). Reamintim că Marius Radu și-a îndeplinit la București baremul de participare la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, acolo unde are mari șanse să obțină calificarea și ștafeta masculină de 4x100 m liber.