Medalii pentru micile gimnaste constănțene

Gimnastică artistică / CNI pentru junioare I și II

Sport 25 Octombrie 2016 / 15:04 647 accesări
Constănțeanca Ioana Stănciulescu a urcat de patru ori pe podium la CNI de junioare II de la Deva

La finalul săptămânii trecute, la Deva, a avut loc Campionatul Naţional Individual pentru junioare I şi II, la care au luat parte peste 60 de gimnaste, reprezentând 22 de cluburi din ţară. La startul competiției au fost prezente și sportivele de la cele două cluburi constănțene, CS Farul și CSȘ 1, care au reușit să urce pe podium de nouă ori. La junioare I, Constanța a avut o singură reprezentantă, Ariadna Stanciu (CS Farul), care a încheiat doar pe locul 8 la individual compus, iar în finalele pe aparate a încheiat pe locul 6 la paralele. Mult mai bune au fost rezultatele înregistrate de constănțence la junioare II. La nivel 4, Ioana Stănciulescu (CS Farul) a terminat pe locul secund la individual compus, s-a impus la paralele și sol și s-a clasat pe poziția a doua la sărituri. La nivel 3, Luiza Popa (CS Farul) a fost a doua la individual compus, a câștigat la sărituri și a încheiat pe poziția a treia la bârnă. Tot pe ultima treaptă a podiumului la bârnă s-a clasat și Amalia Petre (CSȘ 1 Constanța, antrenori Cătălin Meran și Petruța Marcu), care a obținut și locul secund la sol. Atât Ioana Stănciulescu, dar și Luiza Popa s-au pregătit la loturile naționale de juniori de la Onești, iar în ultima perioadă s-au mutat la centrul de la Deva.

AUR BALCANIC LA CULTURISM

În perioada 21-23 octombrie, la Knjazevac, în Serbia, s-au desfășurat Campionatele Balcanice de culturism, competiție la care a fost prezent și constănțeanul Răzvan Șindelaru, pregătit de Cristian Mihăilescu. Sportivul legitimat la CS Farul a avut o evoluție perfectă, impunându-se în proba de fitness.