Mergea și Bopanna, eliminați în sferturi la Roland Garros

01 Iunie 2016 / 13:54 464 accesări

Perechea formată din indianul Rohan Bopanna şi românul Florin Mergea a pierdut, miercuri, meciul cu dublul Ivan Dodig/Marcelo Melo (Croaţia/Brazilia), scor 4-6, 4-6, în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, disputat pe zgură şi dotat cu premii de 2.176.000 euro.

Meciul a durat o oră şi 15 de minute. Pe durata partidei, Rohan şi Florin au servit 9 aşi şi au comis 5 duble greşeli. Dublul Bopanna/Mergea a câştigat 70% dintre puncte jucate cu primul serviciu, 53% cu serviciul 2. Românul şi indianul şi-au pierdut de două ori serviciul şi nu au izbutit vreun break, deşi au avut cinci oportunităţi.

Pentru participarea în sferturile turneului de la Roland Garros, Bopanna şi Mergea vor primi 360 de puncte în clasamentul mondial şi un cec în valoare de 68.000 de euro. În 2015, dublul Bopanna/Mergea a pierdut în optimile turneului de la Roland Garros.

În urma acestui rezultat, scorul întâlnirilor directe a devenit egal, 1-1. Bopanna şi Mergea au câştigat precedenta confruntare directă, în acest an, pe zgură de la Madrid, în semifinalele turneului de Masters Series, scor 7-5, 6-7 (4), 12-10.

Dodig şi Melo sunt campionii en-titre de la Roland Garros şi sunt favoriţi 3 la câştigarea turneului în acest an.

În primele trei tururi, Florin Mergea şi Rohan Bopanna au trecut pe rând de două dubluri franceze, Stephane Robert/Alexandre Sidorenko (scor 6-2, 6-2) şi Gregoire Barrere/Quentin Halys (scor 6-3, 6-4), precum şi de echipa Brian Baker/Marcus Daniell (SUA/Noua Zeelandă), scor 6-2, 6-7 (4), 6-1, în optimi.

Perechea Bopanna/Mergea a fost cotată cu a şasea şansă la câştigarea trofeului de la Paris. Florin ocupă locul 13 în clasamentul ATP la dublu, în timp ce Rohan se află pe poziţia a 11-a. Românul şi indianul au reuşit două finale în acest sezon, la Sydney (suprafaţă dură) şi Madrid (zgură), ambele pierdute.