Mergea și Bopanna, în sferturile probei de dublu la Monte Carlo

13 Aprilie 2016 / 21:51 435 accesări

Perechea alcătuită din tenismanul român Florin Mergea și indianul Rohan Bopanna s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP World Tour Masters 1.000 de la Monte Carlo, dotat cu premii totale de 3.748.925 euro, după ce a trecut cu 7-5, 7-5 de cuplul Robert Lindstedt (Suedia)/Alexander Peya (Austria).

Mergea și Bopanna, care au salvat o minge de set în actul inaugural, la 5-4 pentru adversari și 40-40, au obținut victoria după o oră și 28 de minute.

Cuplul româno-indian, cap de serie numărul șase, și-a asigurat un cec de 28.000 de euro și 180 de puncte ATP, iar în sferturi va juca împotriva favoriților numărul patru, Jamie Murray (Marea Britanie)/Bruno Soares (Brazilia).

Joi, în optimi, principalii favoriți, Horia Tecău (România) și Jean-Julien Rojer (Olanda), vor juca împotriva perechii Henri Kontinen (Finlanda)/John Peers (Australia).