Mergea şi Qureshi au câştigat proba de dublu la Barcelona

Sport 30 Aprilie 2017 / 18:45 462 accesări
Florin Mergea și-a trecut în palmares turneul catalan

Perechea româno-pakistaneză formată din Florin Mergea şi Aisam-Ul-Haq Qureshi, a câştigat, duminică, scor 6-4, 6-3, meciul disputat cu dublul Philipp Petzschner (Germania) / Alexander Peya (Austria), în finala probei de dublu a turneului ATP 500 de la Barcelona (Spania), dotat cu premii în valoare totală de 2.324.905 euro.

Partida dintre cele două perechi a durat o oră şi 12 minute. Primul set s-a încheiat după singura greşeală făcută la serviciu de cele două perechi, în game-ul 10, când Mergea şi Qureshi au câştigat contra serviciului şi au pus capăt setului, scor 6-4, în 38 de minute.

Actul secund s-a desfăşurat după acelaşi scenariu, doar că greşeala dublului Petzschner / Peya a venit în game-ul opt, când, din nou, Mergea şi Qureshi au profitat de eroarea adversarilor şi s-au distanţat. Perechea româno-pakistaneză a urmat la serviciu, pe care l-a adjudecat fără probleme şi a pus capăt partidei, câștigând setul al doilea, scor 6-3, în 34 de minute.

Pentru câştigarea trofeului în turneul catalan, Mergea şi Qureshi şi-au asigurat un cec în valoare de 464.260 de euro şi 500 de puncte în ierarhia mondială de dublu.