Mergea şi Tecău s-au calificat în optimile probei de dublu la Rio

06 August 2016 / 19:51 719 accesări

Perechea română formată din Florin Mergea şi Horia Tecău, favorită nr. 5, a câştigat, sâmbătă, scor 6-3, 6-2, partida disputată împotriva cuplului Federico Delbonis şi Guilhermo Duran, din Argentina, în primul tur al probei de dublu de la Jocurile Olimpice şi au obţinut calificarea în optimi.

Partida dintre cele două perechi a durat o oră şi zece minute. Debutul primului set a fost echilibrat, până la scorul de 2-2, când perechea din Argentina a reuşit break-ul şi a trecut în avantaj, scor 3-2. Imediat, însă, Tecău şi Mergea au revenit şi au preluat conducerea, scor 5-3, după ce au câştigat de două ori contra serviciului şi au servit pentru câştigarea setului. În final, "dublul" român s-a impus, scor 6-3.

Actul secund a debutat sub aceleaşi coordonate, doar că cei care au reuşit break-ul la scorul de 2-2 de această dată au fost Mergea şi Tecău. De acolo, echilibrul s-au rupt, iar favoriţii numărul cinci şi-au trecut în cont şi setul doi, scor 6-2.

În turul următor, Florin Mergea şi Horia Tecău îi vor întâlni pe Santiago Gonzalez şi Miguel Angel Reyes, din Mexic, care au câştigat, scor 6-3, 6-0, meciul cu Colin Fleming şi Dominic Inglot din Marea Britanie.