Mexicanii sunt tot mai aproape de optimi la Cupa Mondială

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA F: COREEA DE SUD - MEXIC 1-2

Sport 23 Iunie 2018 / 20:27 552 accesări
Javier Hernandez a marcat al 50-lea gol al său în tricoul naţionalei Mexicului  (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Javier Hernandez a marcat al 50-lea gol al său în tricoul naţionalei Mexicului (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Mexicul a obţinut a doua victorie consecutivă în Grupa F la World Cup 2018, învingând, cu scorul de 2-1 Coreea de Sud, sâmbătă seară, la Rostov-pe-Don. Carlos Vela, în minutul 26, din penalty, şi Javier Hernandez, în minutul 66, au fost autorii golurilor care au adus cele trei puncte în tabăra mexicană, golul de onoare al sud-coreenilor aparţinându-i lui Son Heung-min, în minutul 90+3.

Scor final: Coreea de Sud - Mexic 1-2.

Au evoluat următoarele formaţii - Coreea de Sud (selecţioner: Shin Tae-yong): Cho Hyun-woo - Lee Yong, Jang Hyun-soo, Kim Young-gwon, Kim Min-woo (84 Hong Chul) - Moon Seon-min (77 Jung Woo-young), Joo Se-jong (64 Lee Seung-woo), Ki Sung-yueng, Hwang Hee-chan - Lee Jae-sung, Son Heung-min; Mexic (selecţioner: Juan Carlos Osorio): Ochoa - Salcedo, Moreno, Gallardo, Alvarez - Herrera, Guardado (68 Rafa Marquez) - Layun, C. Vela (77 Giovani dos Santos), Lozano (71 Corona) - J. Hernandez. Cartonaşe galbene: Kim Young-gwon, Lee Yong, Lee Seung-woo, Jung Woo-young. Meciul a fost arbitrat de Milorad Mazic (Serbia).

Clasament Grupa F: 1. Mexic 6p (golaveraj: 3-1), 2. Suedia 3p (1-0), 3. Germania 0p (0-1), 4. Coreea de Sud 0p (1-3).

A doua partidă din runda secundă a Grupei F este programată sâmbătă seară, de la ora 21.00, la Sochi, între Germania şi Suedia.