Mihaela Buzărnescu, eliminată în primul tur la Dubai

Tenis de câmp

Sport 18 Februarie 2019 / 14:29 425 accesări
Mihaela Buzărnescu a înregistrat a 11-a înfrângere consecutivă la simplu

Tenismena română Mihaela Buzărnescu (locul 29 WTA) a pierdut, luni, meciul din primul tur al turneului WTA de categorie Premier 5 de la Dubai, turneu dotat cu premii în valoare totală de aproximativ trei milioane de euro. Buzărnescu a cedat în faţa tenismenei Sofia Kenin (SUA, locul 37 WTA), în două seturi, scor 3-6, 0-6, după o oră şi 12 minute de joc.

Buzărnescu va primit un cec în valoare de 7.835 de dolari şi un punct WTA pentru prezenţa pe tabloul principal al turneului de la Dubai.

Buzărnescu a ajuns la a 11-a înfrângere consecutivă la simplu, ultimul succes datând de la începutul lunii august, când sportiva noastră a învins-o pe Qiang Wang (China, locul 18 WTA), la Rogers Cup.

La dublu, tot luni, Mihaela Buzărnescu şi Alicja Rosolska (Polonia)au pierdut în primul tur partida cu perechea Anna-Lena Groenefeld (Germania) / Demi Schuurs (Olanda), scor 2-6, 4-6.

HALEP ESTE PREGĂTITĂ PENTRU DUELUL CU BOUCHARD

În turul al doilea al turneului de la Dubai, pe care l-a câştigat în 2015, va evolua şi tenismena constănţeană Simona Halep (locul 2 WTA), care o va întâlni pe Eugenie Bouchard (Canada, locul 79 WTA).

„Nivelul meu este foarte ridicat acum, încrederea la fel. Mă simt minunat pe teren, sunt gata să lupt la fiecare meci şi am încredere în şansele mele. Este un moment bun şi mă bucur de el”, a spus Halep, desemnată favorită numărul 3 în turneul WTA de la Dubai Duty Free Championships.