Milos Raonic, al patrulea calificat pentru Turneul Campionilor

Sport 09 Octombrie 2016 / 19:48 643 accesări
Milos Raonic va juca pentru a doua oară la Turneul Campionilor

Canadianul Milos Raonic, locul 6 ATP, este al patrulea tenismen care a obţinut calificarea la Turneul Campionilor de la Londra, competiţie la care vor participa cei mai buni opt jucători ai anului în curs. Raonic va juca la Turneul Campionilor pentru a doua oară în carieră. Deși o accidentare l-a obligat să nu se prezinte la semifinala turneului de la Beijing cu bulgarul Grigor Dimitrov, el are un punctaj suficient pentru a fi lipsit de emoții. Raonic a parcurs un sezon 2016 impresionant, reușind să dispute prima sa finală de mare Șlem, pierdută la Wimbledon în fața lui Andy Murray, și l-a învins pe Roger Federer în finala de la Brisbane.

Barclays ATP World Tour Finals este programat în perioada 13-20 noiembrie, la arena O2 din Londra. Pe lângă Raonic, mai sunt deja califivați Novak Djokovic (Serbia), Andy Murray (Marea Britanie) și Stan Wawrinka (Elveția). Celelalte patru locuri, plus cele două pentru rezerve, sunt vizate de Kei Nishikori (Japonia), Gaël Monfils (Franța), Rafael Nadal (Spania), Dominic Thiem (Austria), Tomáš Berdych (Cehia), Marin Čilić (Croația), David Goffin (Belgia) și Nick Kyrgios (Australia).

ANDY MURRAY A CÂŞTIGAT TURNEUL DE LA BEIJING

Tenismenul britanic Andy Murray (locul 2 în clasamentul mondial) a câştigat duminică turneul ATP 500 de la Beijing (China) după ce l-a învins în ultimul act pe bulgarul Grigor Dimitrov (20 ATP), scor 6-4, 7-6 (2).

Partida a durat o oră şi 58 de minute. Murray a început cu break şi nu a cedat avantajul până la finalul primului set. În actul secund, tot Dimitrov şi-a pierdut primul serviciul, la 3-2, dar a reuşit break-ul în momentul decisiv, când Murray servea pentru meci. Setul 2 a ajuns în tiebreak, iar britanicul a evoluat fără greşeală, cedând doar două puncte.

Andy Murray (29 de ani) a câştigat Openul Chinei pentru prima dată în carieră. Britanicul şi-a trecut în palmares cel de-al patrulea trofeu din acest an, după Roma (zgură), Queen's (iarbă) şi Wimbledon (iarbă). În plus, Murray a fost și medaliat cu aur la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Murray, principalul favorit la Beijing, era favorit clar împotriva lui Dimitrov, pe care l-a învins în şapte din cele zece meciuri directe. În acest an, Dimitrov a câştigat la Miami, în trei seturi, în timp ce Murray s-a impus la US Open, cedând doar cinci game-uri în trei seturi.

Andy Murray va fi recompensat cu 500 de puncte ATP şi un cec în valoare de 663.575 de dolari, iar Grigor Dimitrov va primi 300 de puncte ATP şi 311.650 de dolari.

Britanicul s-a apropiat la 1,555 de puncte de liderul clasamentului mondial, sârbul Novak Djokovic. Murray are şansa de a încheia anul pe locul 1 ATP dacă va avea evoluţii bune în turneele de Masters Series de la Shanghai şi Paris, precum şi la Turneul Campionilor de la Londra.