Minunea s-a produs la Barcelona

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manșa retur

Sport 08 Martie 2017 / 23:51 1018 accesări

Miercuri seară s-au marcat, la fel cum s-a întâmplat şi marţi seară, multe goluri în manşa retur a optimilor de finală din Liga Campionilor la fotbal. FC Barcelona înscris de trei ori în primele 50 de minute, dar reuşita lui Cavani, din minutul 62, părea să fi rezolvat ecuaţia calificării. Miracolul s-a produs totuşi pe „Camp Nou”, Paris Saint-Germain încasând încă trei goluri în ultimele opt minute ale partidei. Golul calificării a fost marcat de Sergi Roberto în minutul cinci al prelungirilor. La Dortmund, Borussia a răzbunat înfrângerea de la Lisabona şi a administrat un categoric 4-0 echipei portugheze Benfica, formaţia germană ajungând astfel în sferturile de finală.

Rezultatele meciurilor disputate miercuri seară: FC Barcelona - Paris Saint-Germain 6-1 (Luis Suárez 3, Kurzawa 40-autogol, Messi 50-pen., Neymar 88, 90+1-pen., Sergi Roberto 90+5 / Cavani 62) - în tur: 0-4 şi Borussia Dortmund - Benfica Lisabona 4-0 (Aubameyang 4, 61, 85, Pulišić 59) - în tur: 0-1.

Rezultatele de marţi seară: SSC Napoli - Real Madrid 1-3 (Mertens 24 / Sergio Ramos 51, Mertens 57-autogol, Morata 90+1) - în tur: 1-3 și Arsenal Londra - Bayern Munchen 1-5 (Walcott 20 / Lewandowski 55-pen., Robben 68, Douglas Costa 78, Vidal 80, 85) - în tur: 1-5.

Săptămâna viitoare sunt programate celelalte patru întâlniri din manşa retur a optimilor de finală din UEFA Champions League - marţi, 14 martie: Juventus Torino - FC Porto (în tur: 2-0) şi Leicester City - FC Sevilla (în tur: 1-2); miercuri, 15 martie: AS Monaco - Manchester City (în tur: 3-5) şi Atletico Madrid - Bayer Leverkusen (în tur: 4-2).

Tragerea la sorţi a partidelor din sferturile de finală ale UCL se va desfăşura la 17 martie, de la ora 13.00, în Elveţia, la Nyon. Meciurile din sferturi se vor disputa la 11 şi 12 aprilie - manşa tur şi 18 şi 19 aprilie - manşa retur.