Mircea Rednic a reușit să salveze de la retrogradare formația Mouscron

12 Martie 2017 / 17:37 414 accesări

Mouscron, formație antrenată de Mircea Rednic, a învins, duminică, scor 2-0, în deplasare, formația Kortrijk, în ultima etapă a sezonului regulat din campionatul Belgiei.

Mouscron avea nevoie neapărată de victorie pentru a mai spera la salvarea de retrogradarea, dar și de un rezultat negativ al celor de la Westerlo, pe teren propriu, cu Genk. Formația antrenată de Mircea Rednic a avut noroc, iar ambele situații s-au îndeplinit.

Trezeguet a deschis scorul pentru Mouscron în deplasarea de la Kortrijk, în minutul 34. Mijlocașul egiptean a fructificat pasa primită de la Markovic. Oaspeții s-au desprins pe tabelă la cinci minute după pauză, grației autogolului lui Kovacevic.

Mouscron s-a impus cu 2-0 și corobat cu înfrângerea, scor 0-4, a lui Westerlo, pe teren propriu, cu Genk, a reușit să se salveze de la retrogradare, încheind sezonul regulat pe locul 15, cu 24 de puncte.

Kortrijk - Mouscron 0-2 (Trezeguet 34', Kovacevic aut. 50')

Kortrijk: Sifakis - van Loo, Goutas, Kovacevic, Joaozinho - Pavlovic, D'Haene, van der Bruggen - Chevalier, Saadi, Ouali

Mouscron: Delac - Vojvoda, Arslanagic, Simic, Huyghebaert - Markovic, Hubert, Mohamed, Trezeguet - Diedhiou, Kabasele