Moți și Prepeliță, eliminați de Bud și Surdu

Fotbal / UEFA Champions League, turul al doilea preliminar, manșa retur

Sport 23 Iulie 2015 / 00:00 1451 accesări

Echipa bulgară Ludogoreț Razgrad, cu Andrei Prepeliţă şi Cosmin Moţi titulari, a fost eliminată, marţi seară, în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, fiind învinsă de formaţia Milsami Orhei, cu scorul general de 3-1. După ce, săptămâna trecută, Ludogoreț a pierdut, pe teren propriu, scor 0-1, campioana Bulgariei a cedat și în returul disputat în Republica Moldova, pe terenul formației Milsami Orhei, scor 1-2 (Wanderson 25 / G. Andronic 26, Racu 89). Cosmin Moţi a fost integralist la Ludogoreț, iar Prepeliţă a jucat până în minutul 63. La Milsami, Cristian Bud a jucat până în minutul 87, fiind înlocuit cu Racu. În retur nu a evoluat la Milsami atacantul Romeo Surdu, titular în manșa tur. În meciul jucat marți seară, la Orhei, Milsami a evoluat cu un jucător mai puţin din minutul 73, după ce Cojocari a primit cartonașul roșu. După această eliminare rușinoasă, patronul lui Ludogoreț, miliardarul Kiril Domuschiev, s-a decis să scoată la vânzare toți jucătorii, a anunțat Sportal.bg.

În turul al treilea preliminar al UCL, Milsami va întâlni echipa albaneză KF Skënderbeu (Albania), care a eliminat-o pe Crusaders FC (Irlanda de Nord), după 4-1 - în tur, pe teren propriu și 2-3 - în retur, în deplasare.

Celelalte rezultate înregistrate marți seară, în partidele din manșa secundă a turului al doilea preliminar din UCL: Dila Gori - Partizan Belgrad 0-2 (în tur: 0-1), Pyunik Erevan - Molde 1-0 (0-5), HJK Helsinki - Ventspils 1-0 (3-1), Maccabi Tel Aviv - Hibernians 5-1 (1-2), FK Vardar Skopje - APOEL Nicosia 1-1 (0-0), Lincoln Red Imps FC - FC Midtjylland 0-2 (0-1), Zalgiris Vilnius - Malmo FF 0-1 (0-0).