Monica Niculescu, în sferturi la dublu, la Hobart

Tenis de câmp

Sport 09 Ianuarie 2017 / 16:52 895 accesări
Monica Niculescu poate ajunge în sferturi și la simplu

Perechea formată din Monica Niculescu (România) şi Abigail Spears (SUA), principalele favorite, s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de la Hobart (Australia), dotat cu premii în valoare totală de 226.750 de dolari. Niculescu şi Spears le-au învins, luni, pe Nao Hibino (Japonia) şi Alicja Rosolska (Polonia), cu scorul de 6-3, 6-4, după o oră şi 14 minute de joc. În sferturi, Niculescu şi Spears vor înfrunta învingătoarele din partida Demi Schuurs (Olanda) / Renata Voracova (Cehia) - Pauline Parmentier (Franţa) / Francesca Schiavone (Italia). Niculescu şi Spears vor evolua în aceeaşi formulă şi la Australian Open (16-29 ianuarie), indiferent de parcursul din Hobart.

NICULESCU JOACĂ MARȚI ȘI LA SIMPLU

Organizatorii turneului WTA International de la Hobart au anunţat programul zilei de marţi, iar Monica Niculescu şi Raluca Olaru vor juca pe arena centrală, în optimile de finală ale probei de simplu, respectiv dublu.

Partida Monica Niculescu (locul 40 WTA și a treia favorită) - Kirsten Flipkens (Belgia, locul 73 WTA) va începe în jurul orei 6.00 (în direct la Digi Sport). Va fi al treilea meci al zilei pe arena centrală, după disputele Veronica Cepede Royg (Paraguay) - Andrea Petkovic (Germania) şi Sachia Vickery (SUA) - Elise Mertens (Belgia).

În primul tur la Hobart, Niculescu a învins-o pe sârboaica Jelena Jankovic (locul 54 WTA), scor 6-2, 6-3, iar Flipkens a trecut de australianca Jaimee Fourlis (417 WTA), scor 7-6 (12/10), 6-4.

Meciul Raluca Olaru (România) / Olga Savchuk (Ucraina) - Kiki Bertens (Olanda) / Johanna Larsson (Suedia), în faza optimilor de finală ale turneului de dublu, va începe după meciul în care va evolua Monica Niculescu, pe arena centrală, în jurul orei 7.30, ora României.

Bertens (locul 28 WTA la dublu) şi Larsson (locul 24 WTA la dublu), învingătoare în 2015 la Hobart, sunt favoritele numărului 2 în acest an şi au câştigat în 2017 turneul de la Auckland (Noua Zeelandă).

Olaru (27 de ani, locul 64 WTA la dublu) şi Savchuk (29 de ani, locul 58 WTA la dublu) au un început bun de an, cu o finală pierdută la Shenzhen (China).