Monica Niculescu s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Poitiers

26 Octombrie 2016 / 18:55 398 accesări

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu, favorita numărul 1, aflată pe locul 37 WTA, a câştigat, miercuri, meciul cu Ivana Jorovic (Serbia, 134 WTA), scor 6-2, 6-2, în primul tur al turneului ITF de la Poitiers, Franţa, disputat în sală şi dotat cu premii totale în valoare de 100.000 de dolari.

Partida a durat o oră şi trei minute şi a fost la discreţia sportivei din România. Monica Niculescu a servit trei aşi, nu a comis nicio dublă greşeală şi a avut un procentaj al primului serviciu de 77 la sută. Jucătoarea în vârstă de 29 de ani a concretizat cinci dintre cele şase oportunităţi de break şi a cedat un game pe propriul serviciu din patru şanse ale adversarei.

Pentru acest succes, Niculescu şi-a asigurat 14 puncte în clasamentul mondial şi un cec în valoare de 1.520 de dolari şi o va întâlni în optimile de finală ale competiţiei pe Aliaksandra Sasnovich (Belarus, 126 WTA).

În optimile turneului din Franţa s-a calificat şi Gabriela Ruse, care a învins-o, marţi, în primul tur, pe Patricia Ţig (113 WTA), scor 6-2, 6-3, şi va evolua împotriva favoritei numărul 5, japoneza Nao Hibino (85 WTA). Sorana Cîrstea (81 WTA) şi Andreea Mitu (215 WTA) s-au aflat şi ele pe tabloul principal al turneului de la Poitiers, însă au fost eliminate în runda inaugurală.