Monica Niculescu s-a calificat în sferturile probei de dublu la turneul WTA de la Washington

Sport 20 Iulie 2016 / 09:54 1555 accesări

Perechea formată din Monica Niculescu şi Yanina Wickmayer din Belgia a câştigat, miercuri, meciul cu dublul Ksenia Lykina/Emily Webley-Smith (Rusia/Statele Unite ale Americii), scor 6-1, 5-7, 10-6, în prima rundă a turneului WTA de la Washington, dotat cu premii totale de 226.750 de dolari.

Niculescu şi Wickmayer s-au impus într-o oră şi 24 de minute, la finalul unui super tie-break, scor 10-6. Primul set l-au câştigat categoric, scor 6-1, în faţa celor două sportive din Rusia, respectiv Statele Unite ale Americii, în timp ce în al doilea au cedat cu 5-7.

Datorită acestui succes, dublul Niculescu/Wickmayer și-a asigurat un cec de 1.820 dolari și 60 de puncte WTA.

În runda următoare, cea a sferturilor de finală, perechea româno-belgiană va juca împotriva unui cuplu american format din Sanaz Marand şi Jessica Pegula.