Monica Niculescu s-a calificat în sferturile turneului de la Luxemburg

19 Octombrie 2016 / 14:09 280 accesări

Monica Niculescu, aflată pe locul 51 în ierarhia mondială, a câştigat, scor 3-6, 7-5, 6-4, meciul disputat, miercuri, împotriva italiencei Francesca Schiavone, ocupanta locului 97 WTA, în optimile turneului WTA de la Luxemburg, disputat pe hard şi dotat cu premii de 226.750 de dolari.

Partida a durat două ore şi 36 de minute, iar sportiva din Italia a fost cât pe ce să o câştige, după ce şi-a adjudecat primul set cu 6-3 şi a servit pentru victorie în actul secund, la 5-2. Monica Niculescu a câştigat game-ul respectiv, fără să-i acorde vreo minge de meci adversarei, precum şi pe următoarele patru, astfel că s-a impus cu 7-5. În setul decisiv, Niculescu a revenit din nou după ce italianca a avut în două rânduri break în faţă, la 1-2 şi 3-4, şi s-a impus cu 6-4.

De-a lungul meciului, Niculescu a servit doi aşi, a comis o dublă greşeală, iar la primul serviciu a avut un procentaj de 83 la sută. Sportiva originară din Slatina a avut 11 şanse de break, dintre care a concretizat nouă şi a pierdut opt game-uri pe propriul serviciu din 12 şanse ale adversarei.

A fost cea de-a cincea confruntare între Monica Niculescu, în vârstă de 29 de ani, şi Francesca Schiavone, 36 de ani. Schiavone câştigase meciurile precedente jucate cu Niculescu, în perioada 2009-2012, fără să piardă nici măcar un set.

În sferturile competiţiei de la Luxemburg, Niculescu va juca împotriva câştigătoarei meciului Sabine Lisicki (Germania, 94 WTA) - Caroline Wozniacki (Danemarca, 17 WTA).

Cealaltă româncă aflată pe tabloul principal la Luxemburg, Sorana Cîrstea, ocupanta poziţiei 82 WTA, a pierdut, marţi, scor 3-6, 3-6, meciul disputat cu Tereza Smitkova (Cehia, 196 WTA), în primul tur al competiţiei.