Motociclistul român Emanuel Gyenes s-a impus la clasa Maraton

Raliul Dakar 2015

Sport 19 Ianuarie 2015 / 00:00 586 accesări

Sâmbătă, la Baradero, localitate situată la nord de Buenos Aires, capitala Argentinei, a luat sfârşit ediţia 2015 a Raliului Dakar, cea mai dificilă competiţie de rally-raid din calendarul Federaţiei Internaţionale de Automobilism. Printre protagonişti s-a numărat şi motociclistul român Emanuel Gyenes (34 de ani), care a ocupat locul 20 în clasamentul general final, la 6 ore, 39 de minute şi 9 secunde de învingător. El a participat anul acesta pentru a cincea oară la Dakar, iar în 2012 a avut cea mai bună clasare de până acum, locul 17. Gyenes a ocupat primul loc la clasa Maraton, iar celălalt român din competiţie, motociclistul Marcel Butuza, a abandonat în etapa a opta. Aceasta este a doua victorie a lui Mani în Dakar, după ce s-a mai impus și la ediția din 2011. Clasa Maraton este cea mai dură din raliu, pentru că de-a lungul celor două săptămâni de cursă nu ai voie să schimbi o serie de componente ale motocicletei, printre acestea aflându-se și motorul.

NASSER AL-ATTIYAH A CÂŞTIGAT LA CLASA AUTO

Pilotul Nasser Al-Attiyah din Qatar a câştigat pentru a doua oară Raliul Dakar la clasa auto, după victoria din 2011. El a devenit al şaptelea pilot care câştigă cel puţin de două ori Raliul Dakar, după francezul Jean-Louis Schlesser şi japonezul Hiroshi Masuoka (câte două titluri), francezii Rene Metge şi Jean-Pierre Lartigue (câte trei titluri), finlandezul Ari Vatanen (patru titluri) şi francezul Stephane Peterhansel (cinci titluri). Al-Attiyah a dominat clar competiţia, impunându-se în cinci etape şi conducând la general încă de la finalul rundei secunde. De altfel, Al-Attiyah câştigase şi prima etapă, dar a fost penalizat atunci cu două minute pentru că a depăşit limita de viteză.

MARC COMA, ÎNVINGĂTOR PENTRU A CINCEA OARĂ LA CLASA MOTO

La clasa moto, spaniolul Marc Coma a câştigat pentru a cincea oară în Dakar, după 2006, 2009, 2011 şi 2014, oferind al 14-lea titlu consecutiv constructorului austriac KTM. Coma, în vârstă de 38 de ani, i-a devansat în ierarhia finală pe portughezul Paulo Goncalves (Honda), situat la 16,53, și pe australianul Toby Price (KTM), la 23,14. Pilotul iberic i-a egalat în palmaresul competiției pe francezii Cyril Neveu și Cyril Despres, iar acum este la o singură victorie de Stéphane Peterhansel, legendarul pilot francez supranumit „Monsieur Dakar”, care a înregistrat şase succese la clasa moto și alte cinci la clasa auto. În această ediție a Raliului Dakar, Coma a câștigat etapa a 5-a, s-a clasat de patru ori pe locul secund și de două ori pe locul 3.

Etapa a 12-a, penultima, desfășurată vineri, între localitățile argentiniene Termas de Rio Hondo și Rosario, a fost câștigată la secțiunea moto de Toby Price, cronometrat pe cei 298 km ai specialei (etapa a avut o lungime totală de 1.024 km) cu timpul de 3h19,04, urmat de spaniolul Joan Barreda Bort (Honda), la 1,55, şi de Goncalves, la 3,02. Gyenes a terminat etapa la 17,40 de învingător, pe locul 21. La secţiunea auto, runda a fost câştigată de argentinianul Orlando Terranova, aflat la a patra victorie de etapă la actuala ediţie. Rusul Vladimir Vasiliev şi un alt argentinian, Emiliano Spataro, au completat podiumul.

Ultima etapă, programată sâmbătă, între Rosario și Buenos Aires, urma să aibă o probă specială de 174 km, cu legături de 77 km și 142 km, dar a fost întreruptă din cauza ploii la kilometrul 101. Astfel, clasamentele din acel moment au fost luate în considerare, victoria de etapă la clasa moto revenindu-i slovacului Ivan Jakes (KTM). El a fost urmat de compatriotul său Stefan Svitko (KTM), la 45 de secunde, și de Price, la 1,07. Coma s-a clasat al 5-lea, la 3,11, iar Gyenes a ocupat locul 13 în ultima etapă, la 8,35 de învingător. Runda a 13-a la clasa auto a fost câştigată de americanul Robby Gordon, aflat la primul succes înregistrat în această ediţie.