MotoGP: Valentino Rossi, învingător în Marele Premiu al Olandei

Sport 26 Iunie 2017 / 11:00 581 accesări

Pilotul italian Valentino Rossi (Yamaha) a câștigat duminică Marele Premiu al Olandei la MotoGP, înregistrând cu această ocazie prima sa victorie în Campionatul Mondial de motociclism viteză după mai bine de un an și a 10-a din carieră pe circuitul de la Assen. Rossi, în vârstă de 38 ani, a fost cronometrat în 41min.41sec.149/1000 la capătul celor 26 de tururi de pistă (medie orară: 169,9 km), devansându-l cu 63/1000 pe compatriotul său Danilo Petrucci (Ducati Pramac), în timp ce pe poziția a treia s-a clasat spaniolul Marc Marquez (Honda), campionul mondial en titre, la 5sec.201/1000. În clasamentul general, pe primul loc a urcat Andrea Dovizioso (Ducati), clasat pe locul 5 la Assen, italianul profitând însă de accidentul spaniolului Maverick Vinales (Yamah), care a căzut în turul al 15-lea.

Pentru Valentino Rossi, victoria de la Assen s-a produs la 20 de ani de la primul său succes înregistrat pe circuitul olandez, italianul concurând atunci la clasa 125 cmc.

"Il Dottore", are acum în palmares 115 victorii în Motomondialul de viteză, la toate categoriile, prima dintre ele înregistrată pe 18 august 1996, la Brno (Cehia). Rossi, septuplu campion al lumi la clasa regină, este devansat în clasamentul all-time de legendarul său compatriot Giacomo Agostini, cu 112 de victorii înregistrate în 1964 și 1977.