Napoli a câștigat cu un gol înscris în minutul 95

Fotbal internațional

Sport 08 Ianuarie 2017 / 14:22 416 accesări
Vlad Chiricheș a fost integralist în ultimul meci din Serie A

Internaționalul român Vlad Chiricheș a fost integralist în victoria formației SSC Napoli, scor 2-1, pe teren propriu, cu Sampdoria, din etapa a 19-a din campionatul Italiei. Sampdoria a deschis scorul pe „San Paolo”, după o jumătate de oră de joc, prin autogolul lui Hysaj. Jocul lui Napoli nu a funcționat în prima parte, chiar dacă elevii antrenați de Maurizio Sarri au ratat șansa egalării în finalul reprizei. Intrat pe teren în minutul 72, Manolo Gabbiadini a restabilit egalitatea după doar șase minute. Tonelli a adus victoria lui Napoli, în minutul 90+5, la ultima fază a meciului, iar formația lui Sarri a acumulat 38 de puncte și ocupă ultima treaptă a podiumului în Serie A. SSC Napoli este la patru puncte de Juventus Torino, însă campioana are și două meciuri mai puțin disputate. Echipa lui Vlad Chiricheș va întâlni în runda viitoare, tot pe teren propriu, pe Pescara.

ARSENAL S-A IMPUS GREU ÎN CUPA ANGLIEI

Arsenal Londra a câştigat sâmbătă, scor 2-1, meciul disputat în deplasare cu Preston, în turul cinci al Cupei Angliei, şi a obţinut calificarea în următoarea fază a competiţiei. Golurile partidei au fost înscrise de către Callum Robinson, care a deschis scorul în minutul 7 pentru Preston, respectiv Aaron Ramsey, în minutul 46, şi Olivier Giroud, în minutul 89, pentru Arsenal. Este abia a patra victorie obţinută de formaţia antrenată de Arsene Wenger în ultimele şapte partide disputate în toate competițiile. În turul patru al Cupei Angliei s-au mai calificat echipele Manchester City, Manchester United, Accrington, Rochdale, Brentford, Brighton, Leicester, Huddersfield, Hull, Millwall, Blackburn, Oxford United, Wolverhampton, Watford, Derby, Wigan Athletic şi Wycombe, alte partide urmând să se joace duminică după-amiază.