Naționala de polo a României a câștigat meciul cu Germania la Turneul Preolimpic de la Trieste

10 Aprilie 2016 / 15:23 445 accesări

Deși a ratat deja calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, naționala de polo a României a câștigat, duminică, scor 10-9, meciul Germania, la Turneul Preolimpic de la Trieste.

Cu acest succes, România s-a clasat pe locul 7 din 12 participante, dar numai primele patru clasate vor fi prezente, la vară, la Jocurile Olimpice. România, care are 1.400 de poloişti legitimaţi, a făcut parte din Grupa A de calificare, de unde a reuşit să se califice în sferturile de finală de pe locul 4, după 13-11 cu Slovacia, 11-12 cu Franţa, 8-12 cu Ungaria, 10-10 cu Canada şi 8-8 cu Rusia.

Vineri, în sferturile de finală – şi meciul decisiv pentru calificare –, tricolorii au pierdut cu ţara gazdă, Italia, scor 7-8, printr-un gol primit cu 7 secunde înaintea finalului. Sâmbătă a urmat o altă înfrângere, 7-14 cu Canada, iar duminică, un ultim succes de consolare, 10-9 cu Germania şi clasarea pe locul 7.

La Olimpiada de la Rio de Janeiro, din Brazilia, România s-a calificat cu un singur sport de echipă: naţionala feminină de handbal.