Naționala de rugby a învins Samoa după o revenire formidabilă

Meci-test de rugby în Capitală

Sport 19 Noiembrie 2017 / 11:59 887 accesări
Rugbyștii români au reușit un succes foarte important în meciul-test cu Samoa

Echipa națională de rugby a României a câștigat dramatic primul meci test disputat în luna noiembrie, 17-13 (3-10) cu Samoa, sâmbătă seară, pe Stadionul Național „Arcul de Triumf” din Capitală. În fața a 6.000 de spectatori, cele două naționale, angrenate în procesul de calificare la Cupa Mondială din 2019 din Japonia, s-au întâlnit pentru a doua oară, prima întâlnire, cea din 1989, încheindu-se tot cu victoria „Stejarilor”, scor 32-24.

Florin Vlaicu a deschis scorul în minutul 17, din lovitură de pedeapsă, dar scorul la pauză a fost 10-3 pentru oaspeți, care au punctat dintr-un eseu transformat și o lovitură de pedeapsă. S-a făcut 13-3 în minutul 49 (tot lovitură de pedeapsă), însă tricolorii au recuperat punct cu punct și au terminat până la urmă învingători. Au marcat Andrei Rădoi (eseu, după o fază excepțională, minutul 58), Ionel Badiu (eseu, pătrundere în forță, minutul 73) și Vlaicu (două transformări).

România a câștigat cu 17-13 și așteaptă cu încredere confruntarea de sâmbăta viitoare cu Tonga, o victorie putând urca naționala antrenată de galezul Lynn Howells pe locul 13 în ierarhia mondială, de pe 15. În acest meci, Mihai Macovei a fost pentru a 40-a oară căpitanul „Stejarilor”, iar Florin Vlaicu s-a aflat la selecția cu numărul 105.

Au evoluat formațiile:

România: 1. Mihăiță Lazăr (Castres), 2. Andrei Rădoi (Timișoara Saracens), 3. Andrei Ursache (Carcassonne) - 4. Johan van Heerden (CSM Știința Baia Mare), 5. Marius Antonescu (Colomiers) - 6. Andrei Gorcioaia (Massy), 7. Mihai Macovei (Colomiers), 8. Stelian Burcea (CSM București) - 9. Florin Surugiu (Steaua), 10. Florin Vlaicu (Steaua) - 11. Ionuț Dumitru (Steaua), 12. Sione Fakaosilea (CSM Știința Baia Mare), 13. Paula Kinikinilau (CSM București), 14. Fonovai Tangimana (Timișoara Saracens) - 15. Marius Simionescu (Timișoara Saracens).

Rezerve: 16. Ovidiu Cojocaru (CSM Știința Baia Mare), 17. Ionel Badiu (Timișoara Saracens), 18. Alexandru Gordaș (Steaua), 19. Ionuț Mureșan (Timișoara Saracens), 20. Vlad Nistor (Albi), 21. Tudorel Bratu (Dinamo), 22. Jack Umaga (Timișoara Saracens), 23. Robert Neagu (Steaua).

Samoa: 1. Jordan Lay (Steamers), 2. Motu Matu’u (Gloucester), 3. Donald Brighouse (Otago) - 4. Faatiga Lemalu (Saracens), 5. Chris Vui (Bristol) - 6. Piula Faasalele (Toulouse), 7. Jack Lam (Bristol), 8. Ofisa Treviranus (London Irish) - 9. Dwayne Polataivao (Northcote), 10. Tim Nanai Williams (Chiefs) - 11. David Lemi (Bristol), 12. Reynold Lee-Lo (Cardiff Blues), 13. Kieron Fonotia (Ospreys), 14. Paul Perez (Toulouse) - 15. AhSee Tuala (Northampton).

Rezerve: 16. Manu Leiataua (Bayonne), 17. James Lay (Bay of Plenty), 18. Hisa Sasagi (Otago), 19. Brandon Nansen (North Harbour), 20.Maurie Faasavalu (Oyonnax), 21. Melani Matavao (Aana Chiefs), 22. JJ Taulagi (Exeter), 23. Alapati Leiua (Exeter).