Naționala de volei feminin a României a ocupat penultimul loc la Campionatul European

Cu un singur set câștigat în Grupa D

Sport 29 Septembrie 2015 / 17:00 409 accesări

Luni seară, la Eindhoven, naționala de volei feminin a României a înregistrat a treia înfrângere în tot atâtea partide jucate în Grupa D a Campionatului European din Belgia și Olanda. Cu toate că a folosit rezervele, odihnind titularele pentru meciul de joi, din sferturile de finală, Serbia s-a impus fără probleme în fața României, scor 3:0 (25:20, 25:14, 25:15), după 78 de minute de joc. În celălalt meci al grupei, Germania a dispus de Cehia tot cu 3-0, astfel încât Serbia, cu trei victorii, a ocupat primul loc în clasamentul final al grupei, urmată de Germania (2v), Cehia (1v) și România (0v). Reamintim că, în primele două meciuri din Grupa D, tricolorele au fost învinse și de Cehia (scor 0:3), și de Germania (scor 1:3).

Conform regulamentului, Slovenia, Azerbaidjan, Bulgaria şi România, adică formațiile clasate pe locul 4 în cele patru grupe, au plecat deja acasă, fiind eliminate din competiție. Ele vor fi ierarhizate pe locurile 13-16, în funcție de linia de clasament, astfel că România va ocupa locul 15 în clasamentul final al Europeanului din 2015. Formația antrenată de Guillermo Gallardo şi Rareş Puni a terminat fără victorie și fără puncte faza grupelor, având și același setaveraj ca Azerbaidjan și Slovenia, 1:9! La punctaveraj, Azerbaidjan stă mai bine ca România, iar Slovenia are cel mai slab coeficient. Bulgaria se clasează pe locul 13, având tot zero victorii, dar două puncte acumulate în clasament.

Câștigătoarele de grupe - Olanda, Turcia, Rusia și Serbia - au obținut calificarea direct în faza sferturilor de finală, în timp ce ocupantele locurilor 2 și 3 se vor înfrunta între ele în baraje de calificare în sferturi, programate miercuri. Împerecherile din baraje sunt Italia - Croaţia, Belarus - Polonia, Belgia - Cehia și Germania - Ungaria.