Naționala feminină de tenis de masă, în sferturi la Europene

Sport 15 Septembrie 2017 / 13:45 668 accesări
Jucătoarele din naționala României sunt foarte aproape de podium la Europenele de tenis de masă

Echipele României au câștigat joi seară ultimele meciuri susținute în grupele Campionatelor Europene de tenis de masă, desfășurate la Luxembourg. La feminin, România a parafat calificarea în sferturile de finală cu o victorie cu 3-1 în fața echipei gazdă, Luxemburg. Elizabeta Samara a adus două puncte, iar Bernadette Szocs a reușit a treia victorie a tricolorelor. Samara a dispus cu 3-0 (11-8, 11-8, 11-3) de Danielle Konsbruck și tot cu 3-0 (11-9, 11-8, 11-4) de Xia Lian Ni. Szocs a învins-o pe Sarah De Nutte cu 3-2 (11-3, 7-11, 11-4, 5-11, 11-9). Singurul punct al gazdelor a fost obținut de Xia Lian Ni, victorioasă cu 3-1 (11-6, 15-13, 11-13, 11-9) în fața Danielei Dodean Monteiro.

România a ocupat primul loc în grupă, cu 6 puncte, după 3-0 cu Olanda, 3-1 cu Cehia și 3-1 cu Luxemburg. Pe locul secund s-a clasat Olanda, 5 puncte, urmată de Luxemburg 4 puncte și Cehia 3 puncte. În sferturi, fetele noastre vor juca împotriva Portugaliei, vineri, de la ora 14.30. Meciul va fi transmis în direct pe TVR 2, Eurosport 1 și online pe laola1.tv.

La masculin, România a întrecut Polonia cu scorul de 3-1. Ovidiu Ionescu a adus două puncte tricolorilor, iar celălalt a fost obținut de Adrian Crișan. Ionescu a dispus cu 3-2 (12-10, 12-14, 7-11, 11-6, 11-6) de Daniel Gorak și cu 3-2 (11-8, 10-12, 11-4, 10-12, 11-4) de Zengyi Wang, iar Crișan a trecut de Marek Badowski cu 3-0 (11-8, 11-8, 11-3). Wang l-a învins pe Hunor Szocs cu 3-1 (10-12, 11-6, 14-12, 11-6).

România, după 1-3 cu Ucraina și 1-3 cu Polonia, a ocupat locul al treilea în grupă, cu 4 puncte, fiind devansată de Franța (6 puncte) și Ucraina (5 puncte), dar înaintea Poloniei, 3 puncte. Primele două clasate s-au calificat în sferturi, iar România va juca în turneul locurilor 9-16. În primul meci, băieții noștri vor întâlni vineri, de la ora 14.30, naționala din Belarus.