Naționala României a ocupat locul 7 la CE de volei U-16

Cu două voleibaliste constănțene în lot

Sport 01 August 2017 / 17:43 758 accesări
Cosmina Marinescu (numărul 9 pe tricou) este una dintre cele mai valoroase coordonatoare europene la categoria de vârstă sub 16 ani

Așa cum am mai anunțat, naționala de volei feminin a României a ratat dramatic calificarea în semifinalele Campionatului European rezervat jucătoarelor sub 16 ani (născute în 2002-2003 și mai mici), competiție aflată la prima ediție și găzduită de Bulgaria. După trei victorii în primele trei etape din grupă, tricolorele au fost învinse de Belarus și Rusia cu scorul de 3:2, încheind pe locul 4 al clasamentului.

România a continuat să joace în turneul locurilor 5-8, pierzând în semifinale în fața Olandei, scor 3:1 (25:14, 25:12, 24:26, 25:19). În meciul pentru locurile 7-8, formația noastră a depășit Grecia cu 3:0 (25:15, 25:17, 25:13). În aceste două partide, coordonatoarea Cosmina-Ștefania Marinescu (ACS Top Volei 05 Constanța) a fost titulară, iar extrema Alexandra Spînoche (CSȘ 1 Momentos Constanța) a intrat din postura de rezervă în disputa cu Olanda.

În clasamentul final al competiției, România a fost precedată de Italia (campioană europeană), Rusia, Bulgaria, Belarus, Olanda și Turcia.

În statisticile Europenelor găzduite de Sofia și Samokov, jucătoarea cu cele mai multe puncte realizate a fost universalul naționalei noastre, Alexia Căruțașu, cu 206 puncte (o medie pe set de 5,02). La rândul său, extrema Mara Dumitrescu a totalizat 109 (2,66 pe set).

La blocaje, România a acaparat podiumul, prin Francesca Alupei 24 (0,59 pe set), Denisa Ionescu 22 (0,54 pe set) și Alexia Căruțașu 21 (0,51 pe set), ultima având și cea mai bună eficiență, de 14,81%.

Căruțaș a fost și cea mai bună trăgătoare, cu 163 de puncte (3,98 pe set).

La capitolul ridicătoare, Cosmina-Ștefania Marinescu s-a clasat pe locul al treilea, cu o eficiență a paselor de 35,71%.