Neymar show

Fotbal / Cupa Confederaţiilor

Neymar show

Sport 02 Iulie 2013 / 00:00 424 accesări

Reprezentativa de fotbal a Braziliei a câştigat Cupa Confederaţiilor pentru a treia oară consecutiv, după ce a învins în finala mare, disputată în noaptea de duminică spre luni, cu scorul de 3-0 (Fred 2, 47, Neymar 44), selecţionata Spaniei, campioana mondială şi europeană en titre. Pentru Spania a fost prima înfrângere după o serie de 27 de victorii şi două remize în jocurile oficiale, ultimul eşec datând din 16 iunie 2010, 0-1 cu Elveţia, la CM din Africa de Sud. Din nou după 28 de ani, 0-3 cu Ţara Galilor, pe 30 aprilie 1985, în preliminariile CM din 1986, Spania a cedat la trei goluri diferenţă într-un meci oficial. După ce Fred a deschis rapid scorul, în min. 2, Pedro Rodriguez a fost la un pas de a restabili egalitatea în min. 41, dar David Luiz a respins mingea din apropierea liniei porţii. Iar peste trei minute, Neymar a mărit avantajul gazdelor, pentru ca scorul final să fie stabilit în debutul reprizei secunde de acelaşi Fred. Spania a evoluat din min. 68 cu un jucător mai puţin, Pique fiind eliminat pentru un fault comis asupra lui Neymar. Ibericii au ratat şi un penalty, prin Sergio Ramos, în min. 55. Brazilianul Neymar a fost, din nou, în centrul atenţiei, el fiind desemnat cel mai bun jucător al Cupei Confederaţiilor. Au evoluat - Brazilia (selecţioner Luiz Felipe Scolari): Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Paulinho (88 Hernanes), Luiz Gustavo - Hulk (73 Jadson) Oscar, Neymar - Fred (78 Jo); Spania (selecţioner Vicente Del Bosque): Casillas - Arbeloa (46 Azpilicueta), Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Mata (52 Jesus Navas) - Pedro Rodriguez, Fernando Torres (59 David Villa). La meciul disputat la Rio de Janeiro, pe stadionul „Maracana”, au asistat 73.531 de spectatori.

Pe locul al treilea la Cupa Confederaţiilor s-a clasat Italia, care a trecut, duminică seară, pe stadionul „Fonte Nova” din Salvador, de Uruguay, după executarea loviturilor de departajare. Eroul partidei a fost portarul italian Gianluigi Buffon, care a apărat trei lovituri de la 11 m. Scor final: Italia - Uruguay 5-4, 2-2 (Astori 24, Diamanti 73 / Cavani 58, 78) - după prelungiri şi lovituri de departajare. La loviturile de departajare, pentru Italia, au transformat Aquilani, El Shaarawy şi Giaccherini, iar De Sciglio a ratat. Pentru Uruguay au înscris Cavani şi Luis Suarez, iar Forlan, Caceres şi Gargano au ratat. În min. 110, italianul Montolivo a fost eliminat. Au evoluat - Italia (selecţioner Cesare Prandelli): Buffon - Maggio, Astori (95 Bonucci), Chiellini, De Sciglio - Candreva, De Rossi (70 Aquilani), Montolivo - El Shaarawy, Diamanti (83 Giaccherini) - Gilardino; Uruguay (selecţioner Oscar Tabarez): Muslera - Maxi Pereira (81 Alvaro Pereira), Lugano, Godin, Caceres - Cristian Rodriguez (56 Gonzales), Arevalo Rios (106 Diego Perez), Gargano - Forlan - Cavani, Luis Suarez.

Cel mai bun jucător al competiţiei, dar şi al finalei, a fost desemnat brazilianul Neymar, iar golgheterul turneului a fost spaniolul Fernando Torres, cu cinci goluri marcate, la fel ca brazilianul Fred, dar ibericul a jucat mai puţine minute decât Fred. Brazilianul Julio Cesar a fost desemnat cel mai bun portar al Cupei Confederaţiilor, iar premiul Fair-Play a fost acordat Spaniei.