Nico Rosberg va pleca din pole position în Marele Premiu al Braziliei

Automobilism / CM de Formula 1

Sport 15 Noiembrie 2015 / 13:45 942 accesări

Pilotul german Nico Rosberg (Mercedes) va pleca primul de pe grila de start a Marelui Premiu al Braziliei, penultima cursă a sezonului de Formula 1, după ce sâmbătă a reușit cel mai rapid tur pe circuitul Interlagos, în calificările oficiale. Rosberg a reușit al cincilea său pole position consecutiv în acest sezon, al şaselea din 2015 și al 21-lea din cariera pilotului german. Pe următoarele locuri ale grilei de start se vor afla Lewis Hamilton (Mercedes) și germanul Sebastian Vettel (Ferrari).

Vallteri Bottas (Williams Mercedes) a încheiat calificările pe locul 4, dar a fost penalizat cu trei locuri ca urmare a unui incident petrecut vineri. El a efectuat o depășire în timp ce stewarzii de cursă au arborat steagul roșu, de întrerupere a sesiunii de antrenamente libere. Daniel Ricciardo (Red Bull Renault), locul 9 în calificări, a fost penalizat cu zece poziţii pentru schimbarea motorului, el depășind cota alocată pentru acest sezon. Cursa din Brazilia va fi în direct pe Dolce Sport, duminică, de la ora 18.00.