Nicolae Stanciu, pasă de gol în victoria lui Anderlecht cu Gabala

15 Septembrie 2016 / 22:09 539 accesări

Internaţionalul român Nicolae Stanciu, în vârstă de 23 de ani, a fost integralist şi a oferit o pasă de gol în victoria echipei sale, Anderlecht Bruxelles, scor 3-1, cu Gabala, în primul meci din grupa C a Europa League, sezonul 2016/2017.

Achiziţionat de la Steaua în această vară, mijlocaşul continuă evoluţiile bune la Anderlecht. După un debut în meciul cu Charleroi în care i-a încântat pe suporterii belgieni, românul a avut o prestaţie bună şi în partida cu Qabala din grupele Europa League.

Stanciu şi-a creat câteva ocazii de gol, ca şi Chipciu de altfel, şi a oferit o pasă de gol la reuşita lui Capel din minutul 77. Anderlecht a câştigat partida cu scorul de 3-1.

Teodorczyk a deschis scorul în minutul 14, Qabala e egalat în minutul 20 prin Dabo, iar autogolul lui Rafael din minutul 41 a stabilit scorul la pauză. După reluare, doar Capel din pasa lui Stanciu a mai modificat tabela.

Celălalt român de la Anderlecht, Alexandru Chipciu, a fost titular, dar a fost schimbat în minutul 73, cu Diego Capel.

În celălalt meci al Grupei C, Mainz şi Saint-Etienne au terminat la egalitate, scor 1-1.