Niculescu, eliminată în primul tur la Madrid

07 Mai 2017 / 19:01 410 accesări

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu, aflată pe locul 48 în ierarhia mondială, a fost eliminată, duminică, în primul tur al turneului WTA de la Madrid, de categorie Premier Mandatory, desfăşurat pe zgură şi dotat cu premii în valoare de 5.439.350 de dolari.

Niculescu a fost învinsă, în runda inaugurală, scor 5-7, 7-6 (3), 4-6, de sportiva daneză Caroline Wozniacki, cap de serie numărul 10 şi locul 11 WTA, într-un meci care a durat trei ore şi 28 de minute.

După un prim set pierdut cu 7-5, într-o oră şi două minute, Monica Niculescu şi-a adjudecat actul secund la tie-break, într-un set în care a salvat o minge de meci a adversarei, la scorul de 5-6. În decisiv, românca a condus cu 2-0, însă nu a reuşit să îşi consolideze avantajul şi s-a văzut egalată la doi. Cele două jucătoare au mers de la egal la egal până la 4-4, când Niculescu şi-a pierdut serviciul pentru a doua oară în set şi nu a putut să recupereze deficitul până la final.

De-a lungul întâlnirii, Niculescu a servit doi aşi, a comis trei duble greşeli, iar procentajul de reuşită la serviciu a fost de 52 la sută atât cu prima minge, cât şi cu cea de-a doua. Ea a avut 12 şanse de break, dintre care a concretizat jumătate şi şi-a cedat serviciul de opt ori.

În turul următor, Wozniacki o va întâlni pe învingătoarea dintre Carla Suarez Navarro (Spania, locul 23 WTA) şi Shuai Peng (China, 38 WTA).