Niculescu și Begu, în finală la „Kremlin Cup”

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 22 Octombrie 2015 / 19:20 845 accesări

Perechea formată din Irina-Camelia Begu și Monica Niculescu, cap de serie numărul 2, s-a calificat, joi, în finala probei de dublu din cadrul turneului de la Moscova, „Kremlin Cup”, dotat cu premii în valoare totală de 768.000 de dolari. În semifinale, Begu şi Niculescu au câștigat cu scorul de 6-4, 6-0, după o oră şi două minute de joc, întâlnirea cu perechea Andreja Klepac / Katerina Siniakova (Slovenia / Cehia), cap de serie numărul 3. În finală, Begu şi Monica vor întâlni perechea rusă Daria Kasatkina / Elena Vesnina, care a trecut în cealaltă semifinală, cu scorul de 6-3, 6-4, de cuplul Darija Jurak / Nicole Melichar (Croaţia / SUA).

Pentru prezența în finala de la Moscova, Begu şi Niculescu și-au asigurat 305 puncte în clasamentul de dublu şi un cec în valoare totală de 21.930 de dolari.

Begu a câştigat în cariera sa patru titluri la dublu, unul dintre ele cu Monica Niculescu, în 2012, la Hobart, şi a mai disputat patru finale, dintre care două anul acesta, una cu Monica Niculescu, la Wuhan, şi alta cu Maria Irigoyen (Argentina), la Rio de Janeiro. Niculescu a câştigat patru turnee la dublu şi a disputat 11 finale, dintre care două în acest an. În afara finalei de la Wuhan, Niculescu a evoluat în ultimul act la Hobart, împreună cu Vitalia Diatchenko (Rusia).

LUCIE SAFAROVA, ULTIMA JUCĂTOARE CALIFICATĂ LA TURNEUL CAMPIOANELOR

Jucătoarea cehă de tenis Lucie Safarova, locul 9 WTA, a obţinut calificarea la Turneul Campioanelor, după ce sportiva spaniolă Carla Suarez Navarro, locul 14 WTA, a fost învinsă, joi, în sferturile de finală ale turneului de la Moscova, „Kremlin Cup”. Navarro era singura jucătoare care ar fi putut să o întreacă pe Safarova în clasamentul din acest an, cu condiţia să ajungă în finala turneului de la Moscova. Însă spaniola a pierdut, joi, cu scorul de 1-6, 2-6, partida cu rusoaica Daria Kasatkina, locul 104 WTA, o tenismenă venită din calificări.

La Turneul Campioanelor, care va începe duminică, cele opt jucătoare vor fi împărţite în două grupe a câte patru sportive. În faza grupelor se va juca fiecare cu fiecare, primele două clasate urmând să se califice în semifinale, fază în care se vor întâlni ocupanta locului 1 dintr-o grupă cu ocupanta locului 2 din cealaltă grupă. Învingătoarele din semifinale vor lupta pentru câștigarea trofeului. Americanca Serena Williams, locul 1 WTA, a declarat forfait pentru ediţia din 2015 a competiției.

Şapte jucătoare obţinuseră până joi calificarea la Singapore: Simona Halep (locul 2 WTA) - desemnată cea mai simpatizată persoană publică din România în prezent, potrivit celui mai recent studiu „Influence Me”, realizat de Starcom Mediavest Group, în parteneriat cu iVox., Garbine Muguruza (Spania, 4 WTA), Maria Şarapova (Rusia, 3 WTA), Petra Kvitova (Cehia, 5 WTA), Agnieszka Radwanska (Polonia, 6 WTA), Angelique Kerber (Germania, 7 WTA) şi Flavia Pennetta (Italia, 8 WTA).